Ochranný svaz autorský udělil 10. Výroční ceny

12.06.2015 12:58

Ochranný svaz autorský (OSA) rozdal ocenění nejúspěšnějším hudebním skladatelům, textařům, nakladatelům a cenu za propagaci a šíření české hudby. Slavnostní večer 10. Výročních cen OSA se uskutečnil 11. června 2015 v divadle Hybernia. Ocenění za rok 2014 bylo předáno celkem ve 13 kategoriích. Ceny si odnesli Richard Krajčo, Petr Harazin, Pavel Šporcl, Lukáš Hurník, David Koller, Robert Kodym, Vadim Petrov, Martin Klusák, Vladimír Kočandrle, Jindřich Brabec, Petr Rada, Ivo Fischer a Antonín Matzner. V průběhu večera vystoupil Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, Dan Bárta, jazz sextet Skety, klavírista Miroslav Sekera a další. Výročními cenami provázel hudebník Michal Prokop.

Ochranný svaz autorský udělil 10. Výroční ceny
Foto: osa.cz
Popisek: Ochranný svaz autorský, logo.

Výroční ceny OSA jsou udělovány jako jediné v České republice na základě zasílaných statistik hlášení rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů. Jedná se tedy o skladby, které byly v loňském roce nejčastěji slyšet v českém éteru, nejvíce se prodávaly na nosičích či on-line, a které koncerty byly nejvíce navštěvovány.

"Hlavní myšlenkou pořádat Výroční ceny OSA bylo to, že v České republice chybělo jakékoliv ocenění pro autory, bez kterých by žádné nové hudební dílo nevzniklo. Chtěli jsme tuto mezeru zaplnit," přibližuje vznik Výročních cen OSA skladatel a předseda dozorčí rady Luboš Andršt. Předseda představenstva OSA, Roman Strejček pokračuje: "Výroční ceny OSA jsou především oslavou tvorby a talentu, ale také symbolickou příležitostí poděkovat těm, kteří náš život svojí tvorbou činí barevnější. Myslíme i na budoucnost hudební tvorby a proto podporujeme i mladé autory do 30 let, kteří kromě ocenění získávají navíc finanční příspěvek na jejich novou tvorbu."

Písní roku 2014 se stal singl Cesta autorů Richarda Krajča a Petra Harazina, který byl oceněn již v loňském roce. Petr Harazin se zároveň stal Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti populární hudbyMartin Klusák pak Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti vážné hudby. Oba si kromě skleněné kazety odnesli i šek na 50 000 Kč od OSA. Koncert roku odehrála skupina Lucie.

Vadim Petrov si odnesl nejvyšší ocenění - Zlatá cena OSA za přínos české hudbě. Do Zlatého fondu OSAbyla za loňský rok zapsaná skladba Modlitba pro Martu autorů Jindřicha Brabce a Petra Rady in memoriam. Za autory byl také do Zlatého fondu OSA zapsán textař Ivo Fischer in memoriam. Cenu za propagaci a šíření české hudby získal hudební kritik a publicista Antonín Matzner.

Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury České republiky. Hlavním mediálním partnerem večera bylo Óčko, které odvysílá z předávání cen záznam. Dalšími mediálními partnery se staly rádio Classic Praha, Express FM, časopis Autor in.

VÝSLEDKY 10. VÝROČNÍCH CEN OSA

Populární skladba roku - Cesta, autoři: Richard Krajčo, Petr Harazin

Vážná skladba roku - Bohemian Nostalgia, autor: Pavel Šporcl

Nejúspěšnější skladatel populární hudby - David Koller

Nejúspěšnější textař - Robert Kodym

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby - Lukáš Hurník

Nejúspěšnější nakladatel - ProVox Music Publishing, s. r. o.

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby - Petr Harazin

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby - Martin Klusák

Nejúspěšnější autor v zahraniční - Vladimír Kočandrle

 

Zlatá cena OSA (udělována za přínos české hudbě) - Vadim Petrov

 

Zlatý fond OSA (nejvýznamnější autoři nebo dlouhodobě nejhranější skladby)

-        Autor: Ivo Fischer

-        Skladba: Modlitba pro Martu, autoři: Jindřich Brabec, Petr Rada

Cena za propagaci a šíření české hudby - Antonín Matzner

Koncert roku - Lucie

Více informací naleznete na www.cenyosa.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…