Oční lékaři projednají tumory i onemocnění způsobená komáry

26.05.2015 9:59

Zhruba dvě stovky českých očních lékařů a odborníků ze spolupracujících medicínských oborů z celé České republiky se ve dnech 28. a 29. května zúčastní letošních patnáctých Jihočeských Timrových dnů. Vrcholné odborné setkání oftalmologů z celé ČR se letos historicky vůbec poprvé uskuteční v prostorách hotelu Štekl v Hluboké nad Vltavou.

Oční lékaři projednají tumory i onemocnění způsobená komáry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„Letošní setkání nebude po předchozích letech výjimečné pouze místem konání, ale i obsahem projednávaných témat. Ta tentokrát nebudou shromážděna do tematických bloků, ale půjde spíše o jednotlivosti a do jisté míry i výjimečnosti, s nimiž se v oční medicíně setkáváme,“ uvedl primář Očního oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Jan Sattran.

Lékaři tak budou na Hluboké jednat například o způsobech odstranění oka v důsledku různých typů nádorových onemocnění, ale třeba také o oční formě dirofilarióze, což je rychle se šířící onemocnění přenášené komáry. Jeho původcem je nitkovitý červ z rodu Dirofilaria. Konečným hostitelem bývá pes, kočka, příležitostně i člověk. Prostřednictvím projednávané kazuistiky, čili konkrétního případu z medicínské praxe, budou lékaři informováni mimo jiné o epidemiologii, klinickém obraze, diagnostice a léčbě tohoto parazitárního onemocnění.

„Metody léčby se rychle vyvíjí, stejně jako například přístrojové vybavení, které nám umožňuje úspěšně provádět zákroky, ještě před několika lety zcela nemyslitelné. To vyžaduje permanentní vzdělávání a výměnu informací o moderní technice a postupech léčby. Vedle toho se vyvíjí i systém celého zdravotnictví, takže obor musí umět reagovat na aktuální dění,“ poznamenal prim. MUDr. Sattran.

Jihočeské Timrovy dny pořádá pod záštitou a ve spolupráci s Českou oftalmologickou společností při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně jako již tradičně Oční oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s. Mezi přednášejícími nebudou znovu chybět specialisté z předních českých oftalmologických pracovišť.

Lékařská konference je pojmenována podle jednoho z bývalých primářů českobudějovického očního oddělení Aloise Timra, jenž v Českých Budějovicích jako první implantoval nitrooční čočku.

Oční oddělení Nemocnice České Budějovice, a.  s., je centrem špičkové oční medicíny v Jihočeském kraji. Od doby, kdy se přestěhovalo do dolního nemocničního areálu, má špičkovou techniku na dvou očních chirurgických sálech, umožňující operační zákroky na předním i zadním segmentu oka.
Oční oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. v současné době disponuje 14 lůžky.

Dosud prováděná chirurgie na předním segmentu oka, tedy operace šedého zákalu a zeleného zákalu, oční úrazy, plastiky víček a spojivek, řadu let doplňuje chirurgie zadního segmentu oka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Terénní služby využívají dotace hlavně na pořízení automobilů

7:36 Pardubický kraj: Terénní služby využívají dotace hlavně na pořízení automobilů

Dotační titul Pardubického kraje Materiální zabezpečení sociálních služeb vznikl nedávno hlavně na z…