Oštěpařská legenda Špotáková pokřtila knihu o české atletice

14.01.2017 22:20

Česka atletika slaví v letošním roce významné jubileum. Při této příležitosti vyšla nová kniha „120 let české atletiky“, která mapuje vývoj královny sportu u nás od samotného počátku až do současnosti. Křtu knihy se 12. ledna v pražské Restauraci U Pinkasů ujali atletické legendy oštěpařka Barbora Špotáková a desetibojař Tomáš Dvořák. Český atletický svaz tak symbolicky zahájil oslavy, které potrvají v průběhu celého roku.

Oštěpařská legenda Špotáková pokřtila knihu o české atletice
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Rádi bychom si historii našeho sportu připomněli v průběhu celého roku při různých příležitostech. Připravujeme putovní výstavu fotografií na atletických akcích. Vrcholem oslav bude Evropský pohár v chůzi, který budou hostit Poděbrady. Věřím, že tuto publikaci všichni příznivci atletiky přivítají. Některé materiály jsou totiž opravdovými poklady a nebylo jednoduché je sehnat. Je to opravdu zajímavé čtení,“ uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Autory publikace, která vychází v limitované sérii 2 000 kusů, jsou fotograf Herbert Slavík a sportovní redaktor Michal Osoba. „Vyhledávání fotek trvalo zhruba devět měsíců. Z tisíců záběrů jsme vybrali tři tisíce snímků, z nichž jsme zúžili výběr na výsledných 775 ilustrací. Spolupracovali jsme s obrovským počtem lidí. Zdrojů bylo opravdu mnoho,“ uvedl Herbert Slavík.

Jeho slova doplňuje autor textů Michal Osoba. „Nebylo jednoduché získat některé textové materiály. O nic snadnější nebyl ani výběr toho, co by v knize mělo být. I kdyby měla tisíc stran, nedostalo by se na všechny, kteří se podíleli na rozvoji atletiky u nás. Podrobněji bylo třeba zmapovat zejména posledních dvacet let, protože naposledy vyšla podobně ucelenější publikace ke stému výročí,“ řekl.

Špotáková knihu pokřtila fouknutím do pěny z piva ze starodávného půllitru

U křtu ve své oblíbené restauraci nechyběla světová rekordmanka a trojnásobná olympijská medailistka v hodu oštěpem Barbora Špotáková z ASC Dukla. „Česká atletika má obrovskou historii. Moc ráda se začtu do toho, jak se vyvíjela. Pro mě osobně byla například bohatá a úspěšná historie oštěpu u nás velkou inspirací a těší mě, že jsem mohla něčím navázat,“ nechala se slyšet.

Druhým kmotrem byl trojnásobný mistr světa v desetiboji a bývalý světový rekordman Tomáš Dvořák. „Jsem jedním z těch, kteří se rádi probírají atletickou historií jak u nás, tak i ve světě. Vždy jsem to tak měl. Jsem názoru, že když se člověk něčemu věnuje, měl by se o to i zajímat, což trochu postrádám u mladší generace. Těším se, až si knihu otevřu,“ sdělil šéftrenér reprezentace.

Oba pak pokřtili knihu 120 let české atletiky zlatým mokem z půllitru pocházejícího z doby vzniku organizované atletiky v českých zemích. Právě v Restauraci U Pinkasů se tehdy pražští atleti začali scházet.

Barbora Špotáková a Tomáš Dvořák pokřtili knihu 120 let atletiky

Barbora Špotáková a Tomáš Dvořák pokřtili knihu 120 let atletiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kvóty na sběr starých televizorů nelze podle některých starostů odkládat do roku 2025, poslancům odeslali otevřený dopis

15:30 Kvóty na sběr starých televizorů nelze podle některých starostů odkládat do roku 2025, poslancům odeslali otevřený dopis

Na sběr a ekologickou recyklaci starých televizorů má zákon o vysloužilém elektroodpadu již v příští…