Pacienti budou volit i v nemocnicích Královéhradeckého kraje

16.10.2017 16:23

Blížících se parlamentních voleb se chce předběžně zúčastnit 93 pacientů, kteří budou v době od 20. – 21. října 2017 hospitalizováni v královéhradeckých nemocnicích. Nechali se zapsat na seznam voličů, který v pátek jednotlivé nemocnice předaly příslušným obecním úřadům. Ti pacienti, kteří budou hospitalizováni až v tomto týdnu, pak mohou volit na základě voličského průkazu.

Pacienti budou volit i v nemocnicích Královéhradeckého kraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Zákon o volbách do Poslanecké sněmovny ČR umožňuje hlasovat i těm občanům, kteří jsou ve dnech voleb hospitalizováni v nemocnici, porodnici, či v jiných zdravotnických zařízeních a nemohou se tedy dostavit do volební místnosti dle svého trvalého pobytu. Nemusí pro to udělat nic jiného, než se nechat zapsat na Zvláštní seznam voličů, který zajišťují jednotlivé nemocnice. „Všechna oddělení poptala zájem pacientů účastnit se nadcházejících voleb a ti, kteří zájem projevili, byli zapsáni do seznamu. Lhůta pro zápis skončila 13. října v 10 hodin. Poté byly seznamy předány příslušnému městskému úřadu. V Jičíně budou takto hlasovat 4 pacienti a v Novém Bydžově jich je 36. Nejstarší volička se narodila roku 1931 a nejmladší v roce 1992. Pro zajímavost mohu uvést, že věkový průměr voličů v bydžovské nemocnici je 72 let,“ říká za ON Jičín a. s. hlavní sestra Mgr. Monika Köstingerová. V nemocnicích spadajících pod Oblastní nemocnici Náchod a. s. se bude voleb účastnit celkem 32 voličů a další 4 se již přihlásili s voličským průkazem. Ve Dvoře Králové nad Labem bylo do seznamu zapsáno 15 a v Trutnově 6 pacientů.

Ti, kteří mají v den voleb plánovaný termín hospitalizace, mohou hlasovat na voličský průkaz. „Při nástupu do nemocnice stačí uvědomit personál. Sestry pacienta zapíší do zvláštního seznamu, který opět předají na úřad,“ doplňuje Monika Köstingerová. Jednotlivé nemocnice pak v daném termínu navštíví okrsková volební komise s přenosnou schránkou, do které voliči svůj hlas vhodí. Pacienty, kteří jsou upoutáni na lůžko, komise jednotlivě obejde.

Struktura voličů v jednotlivých nemocnicích odpovídá obecně zaměření daného zařízení, tedy např. zda nemocnice nabízí dlouhodobou a následnou péči (Nový Bydžov, Jaroměř). Jedná se tedy o pacienty dlouhodobě hospitalizované. Průměrná doba hospitalizace je tiž v nemocnicích ZH KHK a.s. 4-5 dní. Průměrný celkový počet hospitalizací se pohybuje okolo 3 000 pacientů měsíčně, např. za měsíc září to bylo cca 3435 případů.

Počty voličů v jednotlivých nemocnicích ZH KHK a. s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Nesouhlasíte s výpovědí z nájmu bytu? Braňte se

17:11 dTest: Nesouhlasíte s výpovědí z nájmu bytu? Braňte se

Podle občanského zákoníku musí pronajímatel bytu ve výpovědi z nájmu poučit nájemce, že má právo pod…