Pilsner Fest vypukne už v sobotu 4. října. Oslaví 172 let existence piva Pilsner Urquell

27. 9. 2014 21:36

První várku legendárního zlatého ležáku Pilsner Urquell uvařenou před 172 lety připomene v sobotu 4. října Pilsner Fest. Narozeniny plzeňského originálu nabídnou rozmanitý hudební program, přípitek s překvapením, exkurz do historie pivovarnictví, speciální prohlídky pivovaru nebo nejvybranější lahůdky k pivu. Hlavní hvězdou oslav bude samozřejmě správně načepovaný ležák, a to zejména v nefiltrované podobě. Poteče mimo jiné zpod rukou finalistů soutěže Pilsner Urquell Master Bartender, tedy těch nejlepších českých i světových výčepních.

Pilsner Fest vypukne už v sobotu 4. října. Oslaví 172 let existence piva Pilsner Urquell
Foto: red
Popisek: Plzeňský Prazdroj
reklama

Pilsner Fest je oslavou uvaření první várky piva Pilsner Urquell.  Připomíná 5. října 1842, kdy uvařil sládek Josef Groll v Plzni právě první várku ležáku, který ovlivnil dějiny českého i světového pivovarství. Letos se bude slavit v sobotu 4. října. Přesně ve 13:00 zahájí oslavy před branami pivovaru Plzeňský Prazdroj slavnostní fanfáry, po jejichž zaznění narazí starší obchodní sládek pivovaru Václav Berka dubový sud nefiltrovaného ležáku. Tím symbolicky odstartuje nejen celý Pilsner Fest, ale také výtoč piva, které bylo uvařeno speciálně pro Fest pod taktovkou jedněch z účinkujících – skupiny TATA BOJS a Clarinet Factory. „Várka pro Fest se vařila už 22. srpna, a to právě proto, aby mohlo pivo zrát stejnou dobu jako za Josefa Grolla. Účastnili se jí letos muzikanti z TATA BOJS a Clarinet Factory, kteří si dokonce přivezli svoje klarinety a mladému pivu zahráli píseň, aby lépe zrálo,“ říká Václav Berka.

K dobré náladě na Festu jistě přispějí hvězdy jako Anna K., Blue Effect, David Koller, J.A.R. nebo The Fellas. Hudební program, který bude probíhat na dvou pódiích, však ozvláštní také méně známé dynamické kapely či vítěz letošního ročníku Prazdroje talentů 2014, skupina Falešná ozvěna z Rakovníka. „Mám radost, že na pódiích zahrají stálice české hudby, ale zároveň jsme dali obrovský prostor také mladým kapelám, aniž bychom rezignovali na kvalitu nebo atraktivnost. Můžete se těšit na sugestivní Ille, strhující a swingující Mydy Rabycad, nekompromisní Dirty Blondes nebo divokou Electric Lady,“ láká na program hudební dramaturg akce Pavel Anděl. Přestávky mezi hudebními vystoupeními letos vyplní originální virtuální hra, v průběhu které se hlavní pódium promění díky velkému plátnu v 3D bludiště. Úkolem publika bude pomocí synchronizovaných pohybů svých rukou dopravit pivovarské auto se sudem Pilsner Urquell do cíle, tedy rovnou do hospody.

Jedním z vrcholů oslav narozenin první várky ležáku Pilsner Urquell však bude v 18:30 hromadný přípitek všech návštěvníků festivalu spolu se zástupci města Plzně a představiteli Plzeňského Prazdroje. Velkým překvapením budou plechovky, kterými se letos bude připíjet. Plzeňský Prazdroj totiž přichází s novým designem lahvových etiket i plechovek, který je však zatím obestřen tajemstvím. „Poprvé budou novinky představeny právě na Pilsner Festu a do běžného prodeje se dostanou až několik týdnů poté,“ láká na přípitek Lukáš Novotný, senior brand manager z Plzeňského Prazdroje.

Oslavy v plzeňském pivovaru připomenou samozřejmě i historickou tradici pivovarského řemesla a ukáží, co stojí za úspěchy plzeňského ležáku ve světě. Ve speciálních řemeslných stanech návštěvníci blíže poznají důležitá pivovarská řemesla, a to zejména práci sladovníků, bednářů a formanů. Některé jejich dovednosti si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet a domů si odnést věcnou vzpomínku na Fest v podobě dobové fotografie nebo artefaktu. Ve stanech také zájemci zaženou hlad pokrmy ze speciálního menu pro Pilsner Fest, které pro ně připravily vyhlášené restaurace Katr, Lokál a Malostranská beseda. K dovršení gastronomického zážitku zde načepují pivo na mnoho způsobů čeští i světoví finalisté soutěže Pilsner Urquell Master Bartender. Čepovat se bude převážně plzeňský ležák v nefiltrované podobě. K dostání bude i nepasterizovaný Gambrinus, pšeničné pivo Fénix, v poslední době populární cider Kingswood i nealkoholický Birell.

Ještě hlouběji do pivovarské kultury pak dají zájemcům nahlédnout speciální prohlídky pivovarských sklepů a bednárny. Tam bude ve slavnostní den čekat historická postava prvního sládka Josefa Grolla, který před 172 lety uvařil v Plzni první várku piva Pilsner Urquell. Návštěvníky poučí, jak správně plzeňské pivo vychutnávat. Prohlídky začnou v 10.00 a bude možné je absolvovat každých 15 minut.

Z bezpečnostních důvodů bude stejně jako vloni uzavřen tzv. bulvár před pivovarem, který bude letos hostit jedno z hudebních podií. Uzavírka začne o půlnoci z 3. na 4. října a potrvá do neděle 5. října, do 7.00 ráno. Rozsah uzavírky bude stejný jako v předešlých letech, tj. v ulici U Prazdroje od křižovatky Sirková a U Prazdroje po čerpací stanici OMV. Zejména pro návštěvníky řidiče pak bude opět k dispozici i odpočinková zóna K-lee-deck, kde si mohou v rámci projektu Promile INFO dýchnout do alkoholtesteru a dozvědět se, za jak dlouho pro ně bude bezpečné usednout za volant vozidla. Na festivalu nebudou chybět ani populární ekologické vratné kelímky za zálohu 50 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Nenávistné projevy na internetu – výzkum a doporučení

22:16 Ombudsman: Nenávistné projevy na internetu – výzkum a doporučení

Ombudsmanka Anna Šabatová se od roku 2016 intenzivněji věnovala problematice nenávistných projevů na…