Policie ČR: Operace "PRINCEZNA"

01.12.2019 20:32

V rámci mezinárodní operace Národní protidrogová centrála v uplynulých dnech zadržela kompletní dvanáctičlennou organizovanou skupinu osob, zabývající se výrobou a obchodem s metamfetaminem a marihuanou v řádech desítek kilogramů.

Policie ČR: Operace "PRINCEZNA"
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Látky vyrobené a zobchodované touto skupinou představovaly významný zdroj pro pokrytí poptávky zejména na území Karlovarského kraje a spolkové země Durynsko a Bavorsko.

Zločinecká skupina osob, složená převážně z občanů České republiky, v jejímž čele stáli dva hlavní organizátoři s trestní minulostí, si na území Karlovarského kraje pronajímala obytné objekty, ve kterých vyráběla metamfetamin v objemu až šest kilogramů na jeden výrobní cyklus. Z důvodu ztížení odhalení, využívala skupina několik objektů a kompletní mobilní laboratoř. Není pochyb o kontaminaci všech používaných objektů. Umístění odpadů z výroby je předmětem vyšetřování, nicméně lze předpokládat, že toxické látky skončily v kanalizaci či jako nelegální odpad v životním prostředí.

Část produkce metamfetaminu sloužila k saturaci poptávky na českém trhu, zbytek vyváželi určení členové skupiny do Spolkové republiky Německo. K vývozu metamfetaminu zpravidla využívali pachatelé velmi důmyslný způsob úkrytu, a to ve vnitřku hasicích přístrojů. Hasicí přístroje byly upravené tak, aby v nich část hasící směsi zůstala a při případné kontrole působily jako neporušené a funkční. V jednom přístroji bylo takto možné převézt zhruba půl kilogramu látky.

K produkci marihuany pachatelé dlouhodobě využívali síť pěstitelů, kteří se pravidelně v pěstebních stanech umístěných v bytových jednotkách starali o desítky rostlin vysokopotentního konopí. Za nemalou odměnu pak tyto rostliny odprodávali k dalšímu zpracování. Marihuana rovněž končila jak u českých, tak německých uživatelů.

V rámci trestního spisu „PRINCEZNA“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni, bylo na území České republiky zadrženo 12 osob, kdy doposud bylo čtyřem z nich sděleno obvinění pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle ustanovení 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c), trestního zákoníku, za což jim hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v délce až 12 let.

Do závěrečné fáze realizace operace bylo nasazeno okolo 150 policistů Národní protidrogové centrály a specializovaných útvarů PČR včetně Útvaru rychlého nasazení, Kriminalistického ústavu Praha, specialistů a zásahových jednotek Krajského ředitelství Karlovarského a Plzeňského kraje, Celní správy a příslušníků Hasičského záchranného sboru.

Bylo provedeno 20 domovních prohlídek a 22 prohlídek jiných prostor a pozemků v Karlovarském kraji a na území Spolkové republiky Německo, během kterých bylo zajištěno přes devět miliónů českých korun, šest nelegálně držených střelných zbraní, kilogram bílé krystalické látky na místě vykazující známky metamfetaminu, to samé množství látky MDMA a také tři kilogramy sušiny marihuany. Mimo to byla zajištěna funkční mobilní laboratoř sloužící k výrobě metamfetaminu a komponenty k indoor pěstování konopí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Návrh na podání obžaloby v operaci "VOMBAT"

14:15 Policie ČR: Návrh na podání obžaloby v operaci "VOMBAT"

Vyšetřovatel Národní protidrogové centrály předložil státnímu zástupci návrh na podání obžaloby.