Policie ČR: Starožitný herbář byl vrácen muzeu

2. 12. 2017 21:02

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zadrželi na základě evropského zatýkacího rozkazu sedmatřicetiletého muže, který je podezřelý ze spáchání rozsáhlé trestné činnosti na území České republiky.

Policie ČR: Starožitný herbář byl vrácen muzeu
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V průběhu rozkrývání trestné činnosti: vydírání, podílnictví, nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, detektivové zajistili unikátní kulturní památku – starožitnou, ručně kolorovanou knihu pocházející ze 16. století.

V roce 2016 poskytli detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování veřejnosti informace o zadržení části organizované skupiny podezřelých osob pocházejících ze zemí bývalého Sovětského svazu (více ZDE). Tyto osoby se pod vedením hlavního organizátora, který se prezentoval jako „vor v zakoně“, měly dopouštět násilné trestné činnosti ve formě vydírání. Policistům se v loňském roce podařilo zadržet a obvinit dvě osoby, následně došlo k jejich odsouzení k trestu vyhoštění na dobu neurčitou.

Koncem roku 2016 zadrželi detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu dalšího člena této zločinecké skupiny. V průběhu vyšetřování zadokumentovali trestnou činnost podezřeného, jenž se měl dopustit zločinu vydírání, přečinu podílnictví a zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy ve stádiu pokusu.

Sedmatřicetiletý muž si byl vědom toho, že je středem zájmu orgánů činných v trestním řízení, a proto opustil území České republiky, aby nalezl úkryt v Polské republice. Ani tam se patrně necítil bezpečně, a tak následně odcestoval na rodnou Ukrajinu. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 vydal příkaz k zadržení této osoby a vzápětí byl vydán evropský zatýkací rozkaz. Krátce poté získali detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu informace o změně identity podezřelého. Původní evropský zatýkací rozkaz musel být tedy odvolán, aby mohl být vydán nový evropský zatýkací rozkaz. V rámci mezinárodní spolupráce byl podezřelý zadržen na letišti v Polsku a vydán k trestnímu stíhání do České republiky, kde byl obviněn z výše uvedených trestných činů.

Obviněný s policisty nespolupracoval a odmítl vypovídat. Přesto měli policisté dostatek důkazů, aby mohl být podán státnímu zástupci návrh na podání obžaloby.

Podezřelý se měl se svými komplici dopustit vydírání při vymáhání jisté finanční částky od sedmapadesátiletého muže. Neváhal použít výhružky způsobením újmy na zdraví a majetku oběti a jeho rodinných příslušníků. Tyto nátlakové aktivity a vyvolaný strach přiměly oběť k vydání nemalé finanční částky.

Podezřelý muž měl také kontaktovat další dvě osoby, aby pro něho vyrobily pervitin. Za tím účelem zajistil objekt v okrese Kladno a osm set tablet léku, který obsahuje pseudoefedrin. K výrobě drogy však nedošlo. Policisté v průběhu její výroby zasáhli a oba „výrobce“ zadrželi.

Při domovní prohlídce v bytě podezřelého, který užíval v Praze 9, objevili policisté mimo jiné i vzácné umělecké dílo, které bylo patrně odcizeno ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Nicméně zadržený muž policistům tvrdil, že jej koupil na burze od nějaké jemu neznámé osoby. Kniha se mu líbila a předpokládal, že má značnou hodnotu, a tedy ji bude moct výhodně zpeněžit.

Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které již na obviněného muže podalo obžalobu pro uvedené trestné činy. V případě pravomocného rozsudku hrozí sedmatřicetiletému cizinci až desetiletý trest odnětí svobody.

Starožitná kniha („Mathiolli Petr Ondřej: Herbarž aneb Bylinarž“), jejíž dřevořezné ilustrace jsou ručně kolorovány, byla vytištěna v roce 1596 slavným pražským knihtiskařem a vzdělancem Adamem Danielem z Veleslavína. Představuje jedno z nejcennějších děl českého renesančního knižního umění a dokládá vysokou uměleckou kvalitu tisků vydaných v 16. století. Tato kniha má jedinečný rukopisný titulní list z 18. století a podobu vazby z 19. století. Knihu postrádalo Uměleckoprůmyslové muzeum od roku 1991, kdy proběhla revize knižního fondu muzea. Cena knihy byla přibližně odhadnuta na sto padesát tisíc korun. Herbář byl v minulých dnech oficiálně předán do depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu plk. JUDr. Michalem Mazánkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

22:02 ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

Žalobce se domáhal u Obvodního soudu pro Prahu 2 po Ministerstvu spravedlnosti zaplacení 24 milionů …