Premiér Sobotka bude na Evropské radě jednat o řešení migrace, posílení evropské obrany a přípravě EU27 na brexit

15.12.2016 11:58

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dnes, ve čtvrtek 15. prosince 2016 zúčastní zasedání Evropské rady v Bruselu. Lídři EU budou v rámci prosincového summitu jednat o migraci, obraně a bezpečnosti, ekonomických otázkách včetně vnitřního trhu a podpory mládeže. Na okraj Evropské rady se uskuteční neformální večeře ve formátu EU27, jejímž tématem bude příprava na jednání o vystoupení Velké Británie z EU.

Premiér Sobotka bude na Evropské radě jednat o řešení migrace, posílení evropské obrany a přípravě EU27 na brexit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V oblasti migrace česká vláda podporuje naplňování dohody EU-Turecko, která pomohla výrazně snížit počet uprchlíku, přicházejících do Řecka. Podporu vlády mají rovněž tzv. migrační kompakty s třetími zeměmi, které pomohou zpomalit a zastavit nelegální migrační tlaky. Za prioritu pro budoucí reformu EU považuje Česká republika posílení společné evropské obrany a bezpečnosti.

Vláda ČR prosazuje plné využití potenciálu Společné obranné a bezpečnostní politiky nad rámec dnešního stavu. Česká republika rovněž souhlasí s budováním Evropské bezpečnostní a obranné unie a dalším rozvojem spolupráce s NATO. Premiér Bohuslav Sobotka dnes zdůrazní potřebu urychleného postup při zajištění využitelnosti Bojových uskupení EU (EU Battlegroups), k němuž ČR už předložila konkrétní návrhy. Detailní pozici české vlády k posílení obranné a bezpečnostní dimenze EU najdete v příloze tohoto e-mailu.

Dalším bodem summitu bude debata o prodloužení fungování Evropského fondu pro strategické investice, v bloku o hospodářském a sociálním rozvoji se lídři EU dotknou také iniciativ zaměřených na podporu mládeže.

Další body programu budou patřit vnějším vztahům, a to situaci v Sýrii a dokončení ratifikačního procesu Asociační dohody EU-Ukrajina v Nizozemsku. ČR podporuje rychlé dokončení ratifikace Asociační dohody s Ukrajinou.

Jednání Evropské rady bude předcházet tradiční koordinace zástupců zemí Visegrádské skupiny. Ve čtvrtek večer se uskuteční neformální setkání ve formátu EU27, během kterého budou zástupci států jednat o procesu budoucího vystoupení Velké Británie z EU. O procesu brexitu jednal již včera český premiér Bohuslav Sobotka s hlavním vyjednavačem Evropské komise pro vystoupení Velké Británie z EU Michelem Barnierem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Nová protipovodňová opatření ochrání Kunovice před povodněmi

19:15 Povodí Moravy: Nová protipovodňová opatření ochrání Kunovice před povodněmi

Povodí Moravy, s. p. zahájí hlavní stavební práce na protipovodňové ochraně Kunovic. V tomto týdnu P…