Premiér Sobotka se zúčastní setkání platformy 16+1 v Budapešti

22.11.2017 11:23

Předseda vlády Bohuslav Sobotka bude v pondělí 27. listopadu 2017 v Budapešti jednat s předsedy vlád 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Hlavním tématem setkání v tzv. formátu 16+1, jehož se premiér Sobotka zúčastní již počtvrté, bude ekonomická spolupráce.

Premiér Sobotka se zúčastní setkání platformy 16+1 v Budapešti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Cílem Summitu je dále posílit spolupráci mezi státy střední a východní Evropy a Čínou. Premiér Sobotka bude se svými protějšky jednat zejména o obchodní, ekonomické a finanční spolupráci. Summit by měl také stanovit prioritní oblasti spolupráce na příští období. Plánováno je rovněž krátké bilaterální setkání předsedy vlády s jeho čínským protějškem Li-Kche-čchiangem.

Česká republika pojímá platformu 16+1 jako příležitost pro prohloubení široké bilaterální spolupráce s ČLR a doplněk k rozvoji strategického partnerství EU-ČLR. O aktivním zapojení ČR do platformy 16+1 svědčí její vůdčí role v rámci spolupráce mezi regiony, ve zdravotnictví, civilním letectví nebo pravidelná organizace Čínského investičního fóra ve formátu 16+1.

Předseda vlády se spolu s ostatními premiéry zúčastní zahájení ekonomického a finančního fóra „16+1 CEEC and China business forum“, které již tradičně proběhne na okraj setkání předsedů vlád. Ekonomické fórum bude zaměřeno na oblast eCommerce a logistiky, dále na spolupráci v oblasti financí, nebo technologií pro vodohospodářství a životní prostředí, a zúčastní se jej také několik zástupců českých firem pod vedením Hospodářské komory ČR.

Formát 16+1 je platforma spolupráce Čínské lidové republiky s 16 zeměmi střední, východní a jihovýchodní Evropy, kterými jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá hora, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko. Formát vznikl z iniciativy Číny. Poprvé se premiéři těchto šestnácti zemí sešli s čínským premiérem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování vzájemné ekonomické spolupráce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ: Obnova lázeňského parku v Bílině

22:46 NPÚ: Obnova lázeňského parku v Bílině

Lázeňský park je součástí prohlášené kulturní památky městské lázně Kyselka, která zahrnuje budovy l…