Přes 4000 osob již projevilo zájem o příspěvek od VZP na očkování proti žloutence

18.09.2013 12:53

Více než 4 000 klientů VZP za poslední čtyři měsíce projevily zájem nechat sebe nebo své děti očkovat proti žloutence a vyzvedly si na své pobočce VZP poukaz, který jim umožnil ušetřit na očkování proti hepatitidě typu A nebo hepatitidě typu A+B 750, respektive 1 300 korun. K dnešnímu dni bylo vyplaceno více než 1,5 milionu korun.

Přes 4000 osob již projevilo zájem o příspěvek od VZP na očkování proti žloutence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP proplácí očkování proti žloutence ve dvou programech. Jednak jde o projekt zvýhodněného očkování proti hepatitidě A, který je určen dětem ve věku od 2 do 6 let. Příspěvek ve výši 750 korun se vztahuje na očkování látkou Havrix 720 Junior monodose. Největší zájem o tento příspěvek projevili rodiče v Ústeckém kraji (360 vydaných voucherů), Středočeském kraji (320 vydaných voucherů) a v hlavním městě Praha (299 vydaných voucherů).

Dále ve VZP probíhá projekt zvýhodněného očkování proti žloutence typu A+B, určený pro klienty ve věku od 24 let, kteří stejně jako u programu pro děti nesmějí být přeregistrovaní od 1. 1. 2014 k jiné zdravotní pojišťovně. Voucher ve výši 1 300 korun se vztahuje pouze na vakcínu Twinrix Adult. Největší zájem o tento příspěvek projevili klienti v hlavním městě Praha (470 vydaných voucherů), Jihomoravském kraji (237 vydaných voucherů) a v Ústeckém kraji (105 vydaných voucherů).

V rámci celé České republiky si voucher na očkování proti žloutence typu A i žloutence typu A+B vyzvedlo 4 098 klientů, z čehož si jej nechalo proplatit po provedeném očkování 1 669. Celková částka, která byla VZP na příspěvky na obě dvě vakcíny vydána, je téměř 1,6 milionu korun, z čehož přes 508 tisíc bylo vydáno na vakcínu Twinrix a téměř 1,1 milionu korun na vakcínu Havrix. Více informací naleznete v přiložené tabulce.

Oba programy platí do 31. 12. 2013 nebo do vyčerpání stanoveného finančního limitu s tím, že se příspěvek vztahuje pouze na úhradu očkovací látky, nikoliv na náklady spojené s aplikací vakcíny.

Očkování proti žloutence typu A je složeno ze dvou dávek. Účinnost vakcíny je minimálně 20 let. Ochrana vzniká již 14 dní po první dávce a trvá cca 1 rok, druhá dávka je tzv. zajišťovací, která zaručí, aby protilátky vydržely v těle dlouhodobě. Vakcína proti žloutence A+B se aplikuje ve třech dávkách, druhá dávka se podává za 1-3 měsíce po první a poslední za dalších 6-12 měsíců. Ochrana je stejná jako u očkování pouze proti žloutence typu A.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: V Polsku i Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici

10:57 SVS: V Polsku i Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici

V sousedním Polsku i Německu je dále na postupu Africký mor prasat (AMP). Nejbližší výskyt AMP od če…