ŘLP ČR: Podnik dosáhl nejvyššího obratu ve své historii

03.05.2015 19:15

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky dosáhl za rok 2014 hrubého zisku v celkovém objemu 536 milionů korun a to při obratu 3.391 milionů korun. Jedná se tak o nejvyšší obrat v historii podniku a druhý nejvyšší dosažený hrubý zisk.

ŘLP ČR: Podnik dosáhl nejvyššího obratu ve své historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Letiště Václava Havla, ilustrační foto
reklama

Byl současně dosažen a výrazně překročen plánovaný výsledek hospodaření a podnik tak splnil všechny svoje závazky vůči zakladateli (Ministerstvo dopravy ČR), zaměstnancům, dodavatelům a ostatním obchodním partnerům.

Příznivých hospodářských výsledků bylo dosaženo i přes skutečnosti, které negativně ovlivnily vývoj letového provozu v českém vzdušném prostoru. Kromě menšího využívání hlavních letových tratí nad střední Evropou v důsledku ukrajinské krize (odhad nedosažených výnosů z tohoto důvodu je cca 85 mil. Kč) to byl také další mírný pokles provozu na letištích České republiky.  Naopak pozitivně se do hospodaření promítl dlouhodobě uplatňovaný trend řízení a úspor nákladů a také prodej nepoužívaného objektu na Smetanové nábřeží v centru Prahy (210 milionů korun). Zisk tak nebyl dosažen na účet leteckých dopravců, protože podnik i v roce 2014 zachoval své ceny na úrovni posledních šesti let.

ŘLP ČR, s.p. je financován z vlastních zdrojů plynoucích z výnosů za poskytované služby a hospodářský výsledek podniku je předmětem daně z příjmů. Výše této daně činí 106 mil. Kč, což odpovídá jejímu meziročnímu nárůstu o 3,6 %. Stejně jako v předchozích letech byla finanční situace ŘLP ČR, s.p.  v roce 2014 stabilní a podnik byl schopen se vyrovnat se všemi závazky, které souvisely se zabezpečením jeho činnosti a se všemi závazky vůči státnímu rozpočtu.

Dobré hospodářské výsledky tak stejně jako v roce předchozím umožní naplnit fond zakladatele, který slouží Ministerstvu dopravy jako zdroj pro financování rozvojových aktivit v tomto resortu. V roce 2014 bylo do tohoto fondu převedeno 100 mil. Kč z hospodářského výsledku za rok 2013.

Hlavním zdrojem příjmů podniku v roce 2014 bylo poskytování letových navigačních služeb. Tyto výnosy představovaly 89 % z celkových výnosů podniku. Na dosažených výnosech se nejvíce podílely výnosy z traťových navigačních služeb (76 % z celkových výnosů). Druhou nejvýznamnější výnosovou položkou byly výnosy z letištních a přibližovacích služeb (13 % celkových výnosů). Poslední součástí této skupiny byly výnosy z cvičných letů ve výši 2,0 mil. Kč.

Významnou výnosovou položkou jsou komerční aktivity podniku ve výši 42 milionů korun, konkrétně činnost Letecké školy ŘLP ČR, s. p. (obchodní jméno CANI - Czech Air Navigation Institute).  Poptávka zahraničních klientů dynamicky rostla po nabídce činností kalibrační letky podniku, která dlouhodobě působila u zákazníků v Lotyšsku, Arménii a Uzbekistánu.

„Dlouhodobě se snažíme rozvíjet naše komerční aktivity a nespoléhat v případě výnosů pouze na naši hlavní činnost. Aktivně sledujeme proces liberalizace trhu letových provozních služeb v Evropě a v případě výcviku licencovaného letového personálu v naší dceřiné společnosti CATC (Czech Aviation Training Centre) podnikáme nebo připravujeme řadu obchodních kroků v Číně, Indii a Vietnamu “ uvedl při této příležitosti generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas.

„Jsem rád, že si ŘLP ČR, s.p. poradil s finančními výpadky, které vyplynuly z konfliktu na východě, je proaktivní a hledá další příležitosti. Ministerstvo dopravy chce zlepšovat podmínky pro růst mimo jiné legislativními a právními opatřeními zacílenými na dopravce, letiště a s tím spojenou kvalitnější dopravní obslužnost. Snad se nakonec naplní i prognózy předpovídající Česku dlouhodobý mírný růst letecké přepravy,“ komentoval hospodářské výsledky podniku ministr dopravy ČR  Ing. Dan Ťok.

V souladu s mezinárodními předpisy bude dosažený zisk použit zejména na další rozvoj letových provozních služeb v České republice. Nejdůležitějším strategickým rozvojovým cílem podniku je úspěšné zavedení nového systému pro řízení letového provozu (tzv. projekt NEOPTERYX), který se v budoucnosti stane hlavním pilířem pro poskytování moderních a bezpečných letových provozních služeb v českém prostředí.  V roce 2014 byla na po výběrovém řízení podepsána smlouva na dodávku nového systému s francouzskou společností THALES v hodnotě 35 500 000 EUR. Financování projektu bude zajištěno výhradně z vlastních zdrojů podniku.

Hlavními uživateli služeb ŘLP ČR, s.p. byly v roce 2014 následující letecké společnosti: Lufthansa, Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airlines, Air Berlin, British Airways, České aerolinie, Travel Servis, Swiss International Airlines, Austrian Airlines a další.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s.p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Informace pro neslyšící – jsme v tom společně

22:20 Policie ČR: Informace pro neslyšící – jsme v tom společně

Situace, ve které se kvůli celosvětovému šíření koronavirové infekce nacházíme, klade na celou spole…