Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu silnice I/38 Znojmo obchvat II

30. 7. 2016 12:18

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo ve čtvrtek 28. července za účasti generálního ředitele ŘSD Jana Kroupy výstavbu silnice I/38 Znojmo obchvat II. Slavnostního poklepání na základní kámen se zúčastnil i premiér Vlády Bohuslav Sobotka, ministr dopravy Dan Ťok a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu silnice I/38 Znojmo obchvat II
Foto: ŘSD
Popisek: Logo ŘSD

„Dokončený celý obchvat bude sloužit především k odklonu tranzitní dopravy mimo město Znojmo, což bude mít vliv na bezpečnost silničního provozu a zlepšení životního prostředí v celém městě. Vybudováním obchvatu dojde také ke zvýšení plynulosti dopravy a tím i k úspoře nákladů a snížení emisí“, komentoval zahájení stavby generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Stavba II. části obchvatu je součástí souboru tří staveb severního silničního obchvatu města Znojma. Spolu s rozestavěnou I. částí a připravovanou III. částí bude tvořit ucelený obchvat města.

Silnice I. třídy I/38 je po silnicích I/11 a I/35 třetí nejdelší na území Česka. Spojuje města Česká Lípa, Mladá Boleslav, Nymburk, Kolín, Kutná Hora, Havlíčkův Brod, Jihlava, Znojmo a pokračuje dále do Rakouska. Celková délka silnice je 256 km.

V předmětném území je silnice I/38 frekventovanou spojnicí Jihomoravského kraje s Rakouskem. Cesta přes Znojmo po silnici I/38 patří hlavně v létě mezi hlavní trasy pro občany z Česka a Polska při cestě k moři do Chorvatska a Itálie. Denně městem projede až dvaadvacet tisíc aut, což způsobuje rozsáhlé dopravní komplikace a nesnesitelné životní podmínky.

V rámci přípravných prací  bývají někdy přemisťovány i drobné stavby sakrální architektury jako jsou kapličky či sochy. V případě této stavby se jednalo o sochu sv. Josefa, která musela být včetně podstavce přesunuta o cca 100 metrů od stavby budoucího obchvatu. Samotná socha byla po odborném sejmutí za dohledu orgánů státní památkové péče a zástupců města Znojma dopravena do sochařského ateliéru kde před zpětným osazením na nově postavený podstavec byla odborně zrekonstruována a ošetřena.

Daleko větší stavebně technický úkol tohoto charakteru čeká na ŘSD na navazující stavbě obchvatu I/38 Znojmo I, kde v přípravě dojde k přestěhování kompletně celé kapličky.

Stavba je navržena k zařazení do Operačního programu Doprava 2014 - 2020 a bude spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Data o stavbě

Hlavní trasa:
délka: 3532 metrů
kategorie: S 11,5/80
plocha vozovek: 63 700 m2
počet všech stavebních objektů: 48

Zhotovitel: SDS EXMOST spol. s r. o. + Froněk, spol. s r. o.
Cena: 264 185 tis. Kč (bez DPH)
Délka výstavby: 36 měsíců
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greenpeace: Elektrárna Chvaletice vypouští více škodlivin, její provoz ročně stojí téměř dvě miliardy na externalitách

21:14 Greenpeace: Elektrárna Chvaletice vypouští více škodlivin, její provoz ročně stojí téměř dvě miliardy na externalitách

Elektrárna Chvaletice v minulém roce výrazně zvýšila množství rtuti, arsenu či polétavého prachu vyp…