Rosatom podepsal memorandum o porozumění s filipínským Ministerstvem energetiky

15.11.2017 21:02

14. listopadu 2017 podepsalo Ministerstvo energetiky Filipín memorandum o porozumění s ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom. Obě země budou spolupracovat při pokračování rozvoje filipínského mírového jaderného programu.

Rosatom podepsal memorandum o porozumění s filipínským Ministerstvem energetiky
Foto: Rosatom
Popisek: Jaderná elektrárna Bataan

Pod memorandum se v Manile, hlavním městě Filipín, podepsal za ruskou stranu Nikolaj Spasskij, náměstek generálního ředitele Rosatomu pro mezinárodní vztahy, a za filipínskou stranu Alfonso Cusi, ministr energetiky. Obě země tak projevily zájem o spolupráci při vývoji jaderné infrastruktury Filipín, která podpoří další rozvoji mírového jaderného programu země.

Společně mají rovněž zkoumat možnosti pro vybudování jaderných elektráren na zemi nebo na moři, které by používaly malé jaderné reaktory. Dále bude posouzen technický stav filipínské jaderné elektrárny Bataan a zhodnocena možnost jejího uvedení do provozu.

„Dohodli jsme se na spolupráci v široké oblasti. Rosatom má jedinečné zkušenosti na poli výstavby jaderných elektráren a rozvoje jaderné infrastruktury v různých zemích světa. Jsme připraveni aktivně sdílet své zkušenosti také s partnery z Filipín,“ řekl Spasskij.

V rámci spolupráce bude ustaveno několik pracovních skupin, které se budou zabývat výměnou odborníků a technických informací, pořádáním seminářů a výcvikem pracovníků.

Nejde o první memorandum Rosatomu s Filipínami. V květnu 2017 bylo podepsáno memorandum o porozumění při spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie také s Ministerstvem pro vědu a technologie Filipín.

Plány na zavedení jaderné energetiky se na Filipínách objevily v 70. letech min. stol. v reakci na ropnou krizi. V plánu bylo postavit v jaderné elektrárně Bataan dva bloky, ale nakonec byl postaven jen jeden o výkonu 621 MW. Výstavbu realizovaly americké společnosti v letech 1976 až 1984. Z finančních a politických důvodů však tento blok nebyl nikdy spuštěn a je dodnes zakonzervován.

Obnovení zájmu o jadernou energetiku přišlo v roce 2007, kdy Ministerstvo energetiky Filipín rozjelo projekt na snížení závislosti na dovozu uhlí a ropných produktů pro výrobu energie. Podle národního akčního plánu by v zemi měly být do roku 2034 postaveny jaderné reaktory o celkovém výkonu 2400 MW. O rok později bylo na základě závěrů mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii zhodnoceno, že elektrárna Bataan může být po modernizaci bezpečnostních systémů a systémů kontroly a řízení uvedena do provozu a bezpečně provozována nejméně 30 let.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 300 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících 18,3 procenta veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.
Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

7:23 Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

Fair play, boj proti předsudkům, všestrannost a nutnost spolupráce rodičů a trenérů. To jsou témata …