Rosatom rozšiřuje spolupráci s Argentinou, součástí dohody jsou i plovoucí jaderné elektrárny

03.12.2018 18:13

Během summitu G20 byl 1. prosince v Buenos Aires podepsán strategický dokument, který rozšiřuje argentinsko-ruskou spolupráci při mírovém využívání jaderné energie. Navazuje na memorandum o porozumění při průzkumu uranových ložisek z letošního ledna a na memorandum o výstavbě jaderného bloku z roku 2015.

Rosatom rozšiřuje spolupráci s Argentinou, součástí dohody jsou i plovoucí jaderné elektrárny
Foto: Rosatom
Popisek: Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov
reklama

Alexej Lichačov, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, podpis dokumentu okomentoval slovy: „Podepsaný dokument umožňuje rozšířit stávající spolupráci s našimi argentinskými partnery. V Rosatomu jsme si jistí, že tento krok přidá nový impulz k naší oboustranně výhodné spolupráci v oblasti mírového využívání jaderných technologií.“

Mezi základní směry spolupráce, popisované novým dokumentem, patří příprava různých modelů výstavby jaderných elektráren malého i velkého výkonu na argentinském území. Dohoda dále otevírá možnosti ke spolupráci obou stran při realizaci projektů ve třetích zemích, včetně výstavby lékařských center a přípravy jejich personálu. V neposlední řadě na základě tohoto dokumentu proběhnou společné práce v oblasti výzkumu, školení zaměstnanců a další činnosti.

Rosatom bude společně s Argentinou také hodnotit možnosti společného provozování flotily plovoucích jaderných elektráren, které budou používat ruské jaderné technologie. Hodnocení bude vycházet z dokončení ruské plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Dokument byl z ruské strany podepsán generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačovem a z argentinské tajemníkem pro energetiku ministerstva financí Javierem Iguacelem. Slavnostní ceremonie proběhla za přítomnosti argentinského prezidenta Mauricia Macriho a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Společně s novým dokumentem byla podepsána i roadmap spolupráce při realizaci konkrétních rusko-argentinských projektů v oblasti mírového využívání jaderné energie.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

JCCR: K Prácheňské perle zavedou návštěvníky Strakonicka Blanička s Otíkem

22:11 JCCR: K Prácheňské perle zavedou návštěvníky Strakonicka Blanička s Otíkem

Putování za Prácheňskou perlou. To je nové překvapení pro návštěvníky Strakonicka, Vodňanska, Protiv…