SOCR ČR: Platby kartou se obchodníkům vyplatí? Ani omylem

19.10.2012 10:36

Zatímco placení hotovostí ustupuje, platby kartou se stávají stále větším trendem. Obchodníci z toho však radost nemají. Při platbě kartou paradoxně na jejich účet nedorazí 100 % částky, jak si většina spotřebitelů myslí, ale pouze její část. Platební systémy vlastněné bankami si totiž stanovují zcela netransparentní a vysoké transakční poplatky.

SOCR ČR: Platby kartou se obchodníkům vyplatí? Ani omylem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Banky obchodníkům k platebním terminálům stanovují procentuální výši poplatku z každé transakce, který se u malých obchodníků může dostat i k 5 %. Menší obchodníci tak přicházejí k neoprávněným nákladům. Aktuální studie však ukazují, že procentuální poplatky z výše transakce jsou neopodstatněné a platební systémy mohou ziskově fungovat i s náklady pouze jeden eurocent za transakci. Naproti tomu skutečné náklady hotovostní transakce jsou dva centy. „Banky tedy nastavují neregulérní podmínky, jelikož evropský systém platebních karet může fungovat i za nižších cen ku prospěchu obchodníků, spotřebitelů, a přesto stále zisku bank,“ uvádí Michal Ševera, viceprezident SOCR ČR.

Mnohostranné mezibankovní poplatky (MIF) omezují soutěž mezi bankami, aniž by přinášely uživatelům platebních karet odpovídající technický a ekonomický prospěch. Mnohdy je obchodník navíc nucen akceptovat všechny typy karet bez ohledu na různost skrytých poplatků s nimi spojených.

Této problematice proto věnuje pozornost evropský svaz obchodu, EuroCommerce, který uznává, že obchodníci platí za něco, co není hlavní výhodou pro ně, ale pro zákazníky a banku, a uvítal kroky Evropské komise, jež plánuje přijmout legislativní opatření týkající se mnohostranných mezibankovních poplatků v příštím roce a zlepšení podnikatelského prostředí. "Toto by mělo být rozhodujícím krokem k vytvoření spravedlivého a zdravou hospodářskou soutěž podporujícího trhu platebních služeb. Evropská komise musí zajistit, aby stávající předpisy byly řádně prováděny a prosazovány v členských státech a aby pravidla přijatá na úrovni EU byla v souladu s vyšším cílem lepšího fungování jednotného trhu, “ dodává generální ředitel EuroCommerce Christian Verschueren.

Evropa dnes slaví výročí - má za sebou dlouhou cestu od založení jednotného trhu v roce 1992, vytváření nových příležitostí a přínosů pro podniky i spotřebitele. Byly strženy překážky obchodu a vytvořily se rovné podmínky pro evropské podniky. Zajištění hladkého fungování jednotného trhu, kde podnikání mezi členskými státy není nic jiného než podnikání v jednom členském státě, je však stále hudbou budoucnosti.

EuroCommerce vyzývá Evropskou komisi a členské státy, aby přijaly opatření ke zlepšení účinného prosazování evropských právních předpisů, uplatňování principu vzájemného uznávání zboží a služeb v rámci EU a zrušení protekcionizmu a „gold plated“ zákonů (nad rámec evropské regulace) v mnoha zemích EU, a to zejména ve střední a východní Evropě. Jen tak může vnitřní trh řádně fungovat a poskytovatelé služeb (zejména maloobchodníci) budou moci jednodušeji prodávat přes hranice a podnikat i v jiných členských státech.

Dle Christiana Verschuerena by produkt legálně prodejný v jedné zemi EU neměl být vystavován jiné sadě požadavků v druhé zemi EU. „Vnitrostátní orgány by neměly mít možnost blokovat prodej produktů, které nesplňují všechny detailní požadavky na jejich domácím trhu, jakmile byly splněny standardy v jiném členském státě," doplňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ: Transparentní cena tepla pro třetinu českých domácností

16:12 ERÚ: Transparentní cena tepla pro třetinu českých domácností

Centrální zásobování teplem (CZT) hraje klíčovou roli nejenom ve státní energetické koncepci, která …