SÚJB: Monitory jaderných explozí odhalily populaci plejtváků obrovských v Indickém oceánu

04.08.2021 21:11 | Tisková zpráva

Unikátní objev nové populace plejtváků obrovských (Balaenoptera musculus brevicauda – menší poddruh plejtváka obrovského) v Indickém oceánu, která po desítky let unikala navzdory své velikosti lidské pozornosti, se podařil vědcům díky analýze dat pořízených podvodní hydroakustickou stanicí pro detekci jaderných explozí.

SÚJB: Monitory jaderných explozí odhalily populaci plejtváků obrovských v Indickém oceánu
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Stanice je schopna detekovat nízkofrekvenční zvuky, jimiž se tyto velryby mezi sebou dorozumívají. Analyzováním akustických dat lze o plejtvácích získat velké množství cenných informací, které by při běžném vizuálním pozorování zůstaly skryty.

Použitá monitorovací stanice je součástí globální sítě zajišťující kontrolu dodržování Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty). Monitorovací síť je složena ze seismologických stanic pro monitorování jaderných explozí pod zemí, hydroakustických stanic podvodního monitorování, infrazvukových stanic pro monitorování atmosféry a radionuklidových stanic pro detekci radioaktivního prachu z případných jaderných výbuchů v atmosféře nebo uniklého z podzemních či pod vodou provedených jaderných explozí.

Česká republika je aktivně zapojena do mezinárodního mírového úsilí o dodržování všeobecného zákazu jaderných zkoušek a provozuje jednu ze stanic seismického monitorování – stanici VRAC v blízkosti Vranova u Brna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Druhé kolo výzvy na odstraňování farmaceutického znečištění je otevřeno, o 94 milionů se uchází 12 žadatelů

20:32 Státní fond životního prostředí: Druhé kolo výzvy na odstraňování farmaceutického znečištění je otevřeno, o 94 milionů se uchází 12 žadatelů

Od dubna do června letošního roku mohli zájemci podávat své projektové náměty do výzvy „Trondheim“ z…