SÚKL: Nežádoucí lékové interakce u seniorů jsou často opomíjené, projekt SENIOR to má změnit

24.03.2017 13:30 | Zprávy

Paní Alena pobývá v zařízení pro seniory pátým rokem. Potýká se s celou řadou zdravotních obtíží počínaje vysokým krevním tlakem přes dušnost až po těžkou depresi. Po ztrátě partnera výrazně zhubla, je apatická a užívá celkem 12 léků.

SÚKL: Nežádoucí lékové interakce u seniorů jsou často opomíjené, projekt SENIOR to má změnit
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

I nějak takto může vypadat pacient umístěný v sociálním zařízení pro seniory. Základním problémem je samotný fakt, že někteří lidé ve vyšším věku mohou být velice křehcí, často nejsou schopni při léčbě dostatečně spolupracovat a v neposlední řadě je třeba myslet i na to, že léky u starších lidí působí prostě jinak než u zbytku populace. 

A právě na tuto problematiku se zaměřuje Ústavem lékového průvodce vytvořený projekt SENIOR, který zastřešuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Díky tomuto projektu se loni podařilo provést tzv. lékové audity u 357 klientů seniorských zařízení.

„Je třeba si uvědomit, že podobné situace nejsou ojedinělé, ale s velkou pravděpodobností bychom je našli u drtivé většiny populace v seniorském věku. Odhalení a náprava chyb směřuje nejen ke zlepšení zdravotního stavu a kvality života našich seniorů, ale v systémovém pojetí může napomoci také k úsporám veřejných prostředků,“ shrnuje potenciál projektu Soňa Marková, místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Nová vláda není jmenována

V tisku,kuloárech se objevují různá jména kandidátů na ministry. Který z těchto návrhů by byl pro Vás přijatelný ? děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Neziskové organizace získaly více než 10 milionů korun díky našim zaměstnancům

13:33 ČEZ: Neziskové organizace získaly více než 10 milionů korun díky našim zaměstnancům

Podporu 30 neziskovek na Vysočině a jižní Moravě mají „na svědomí“ jaderníci z Dukovan i pracovníci …