Sdružení místních samospráv: V menších obcích se do stávky zapojila zhruba jen desetina škol

06.11.2019 11:15

Sdružení místních samospráv ČR, které zastupuje téměř 2000 menších měst a obcí, obeslala členské obce s dotazem, zda se jimi zřizované školy zapojily do dnešní stávky učitelů. Z výsledků vyplývá, že v menších městech a obcích se stávky účastní zhruba desetina škol.

Sdružení místních samospráv: V menších obcích se do stávky zapojila zhruba jen desetina škol
Foto: SMS ČR
Popisek: SMS ČR

„Kromě relativně malého zapojení škol do stávky z informací od obcí také vyplývá, že protest má na různých místech odlišnou podobu – od pouhého vyvěšení informace o podpoře požadavků oborů, přes náhradní program místo vyučování nebo úpravu rozvrhu až po zrušení odpoledního vyučování,“ říká předseda SMS ČR Stanislav Polčák a dodává: „Vítáme rozhodnutí těch škol, které se do takto narychlo vyhlášené stávky nezapojily nebo ji podpořily jen symbolicky. O platových podmínkách učitelů je určitě potřeba dále jednat a obce jako zřizovatelé škol jsou připravené se do těchto jednání aktivně zapojit. Aktuální akci školských odborů však nepovažujeme za šťastnou, čemuž podle nás odpovídá i relativně malá odezva stávky.“

SMS ČR již v pondělí také poslalo členským obcím doporučení postupu v případě stávky, v němž například shrnulo zákonné povinnosti ředitelů škol a jejich zřizovatelů a apelovalo na starosty a starostky, aby úzce spolupracovali a intenzivně komunikovali s řediteli škol, včas informovali o situaci, případně vyšli rodičům a do stávky nezapojeným pedagogům vstříc při zajištění alternativního programu pro žáky.

O Sdružení místních samospráv ČR

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 1900 obcí a měst v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Hrad i podhradí v netradiční sousedské shodě

22:30 ÚZSVM: Hrad i podhradí v netradiční sousedské shodě

Pracoviště ÚZSVM v Jičíně prodalo formou přímého prodeje pozemky o výměře 532 m2 v katastrálním územ…