Spolek Šalamoun: Odsouzení ve výkonu trestu zcela bez finančních prostředků

10.12.2021 13:29 | Tisková zpráva

V naprosté tichosti dochází ke zcela zásadní změně při zasílání peněz odsouzeným do výkonu trestu.

Spolek Šalamoun: Odsouzení ve výkonu trestu zcela bez finančních prostředků
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok, šéf spolku Šalamoun

Dosavadní praxe je taková, že pokud byla odsouzenému ve výkonu trestu, např. od rodinných příslušníků, zaslána určitá částka peněz, tak 1/2 této částky zajistila Vězeňská služba a odsouzený touto poměrnou částkou hradil způsobenou škodu, výživné, náklady řízení, pobyt ve výkonu trestu a další dle ust. § 25 odst. 4 zák. č. 169/1999 Sb.

Druhou polovinu této částky obdržel odsouzený na své „konto“, kde si mohl koupit ve vězeňské kantýně jídlo, základní hygienické prostředky, kuřivo atd.

Vězeňská služba ČR dává v těchto dnech odsouzeným na vědomí, že bude aplikovat od 1. 1. 2022 následující postup:

Zdroj Albert Žirovnický


U pohledávek, které nejsou uvedeny v § 25 odst. 4 zákona č. 169/1999 Sb. Městský soud v Praze se odkazuje na NSS 7 As 396/2019-23 a NSS 6 As 317-2017, kdy v případě, že odsouzený má neuhrazené dluhy vyjmenované v § 25 odst. 4 zákona č. 169/1999 Sb., polovinu finančních prostředků na účtu vedeném věznicí může použít jen na úhradu těchto dluhů. To ovšem neznamená, že druhá polovina prostředků na tomto účtu musí zůstat odsouzenému plně k dispozici. Jestliže má odsouzený další neuhrazené splatné dluhy, které nespadají pod § 25 odst. 4 zákona č. 169/1999 Sb., a jeho finanční prostředky podléhají exekuci nařízené v souladu se zákonem, lze tyto finanční prostředky exekucí postihnout. Přičemž základní životní potřeby jsou odsouzenému zajišťovány ve věznici, není proto třeba jej chránit ponecháním finančních prostředků v rámci nezabavitelné částky (druhá polovina doručených peněz).

Objektivní čísla

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

STOP cenzuře

V boji proti cenzuře, kterou popisujete podle mě naprosto trefně s vámi plně sympatizuji. Zajímá mě ale jedno, jak jí chcete zabránit? Protože ona se na nás valí opravdu ze všech stran. Co uděláte pro obnovení svobody slova, když budete u vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

148 223  stromů bylo vysazeno díky grantu Stromy Nadace ČEZ

13:56 148 223 stromů bylo vysazeno díky grantu Stromy Nadace ČEZ

Číslo týdne