Státní veterinární správa: Vyjádření k onemocnění psů v Norsku

14.09.2019 21:38

Norské dozorové orgány poskytly v úterý 10. 9. Státní veterinární správě (SVS) informaci o střevním onemocnění psů, které se v Norsku v posledních týdnech objevilo.

Státní veterinární správa: Vyjádření k onemocnění psů v Norsku
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Nemocná zvířata trpí krvavými průjmy, někteří psi zemřeli. Nemocní psi se vyskytli v různých částech Norska, s vyšší intenzitou okolo Osla. SVS nemá v současnosti informace o tom, že by se onemocnění rozšířilo do dalších zemí včetně České republiky.

U některých uhynulých psů byla vyšetřením zjištěna přítomnost bakterie Providencia alcalifaciens a bakterie Clostridium perfringens. Závěr, co způsobuje nemoc, však zatím neexistuje. V současné době nejsou žádné signály o tom, že by onemocnění bylo přenosné na člověka ani na jiné živočišné druhy. Norské dozorové orgány ve spolupráci se soukromými veterinárními lékaři, akademickou obcí i chovateli pokračují v šetření situace. Aktuální informace o situaci v Norsku lze sledovat ZDE.

SVS situaci sleduje a předala informace od norské strany Komoře veterinární lékařů, která sdružuje soukromé veterinární lékaře v ČR.

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by čeští chovatelé měli mít vážné obavy. V případě, že by Váš pes vykazoval známky onemocnění zažívacího traktu po návštěvě Norska, doporučuje SVS okamžitě navštívit soukromého veterinárního lékař a předat mu výše uvedenou informaci. Případnou cestu se psem do Norska doporučujeme v současné době zvážit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…