Tamtam vyzývá k péči o sluch v každém věku, žádné dítě není příliš malé na vyšetření sluchu

2. 3. 2021 10:45

3. březen 2021 je Světovým dnem sluchu. Centrum pro dětský sluch Tamtam se připojuje k celosvětové výzvě Péče o sluch pro všechny: screening, rehabilitace, komunikace, kterou v rámci Světového dne sluchu 2021 vyhlásila Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO). Apeluje na nutnost okamžitého řešení ztráty sluchu, neboť dobrý sluch a komunikace jsou důležité ve všech fázích života. Žádné dítě není příliš malé na vyšetření sluchu.

Tamtam vyzývá k péči o sluch v každém věku, žádné dítě není příliš malé na vyšetření sluchu
Foto: TamTam
Popisek: TamTam
reklama

Centrum pro dětský sluch Tamtam již 31 let pomáhá rodinám s dětmi se sluchovým postižením v celé České republice. Uvědomuje si důležitost okamžitého řešení ztráty sluchu, především pak jejího včasného odhalení u dětí. Jedině tak lze zahájit komunikaci s dítětem a s pomocí kompenzační pomůcky (sluchadla nebo kochleárního implantátu) zajistit jeho všestranný rozvoj.

Sluch lze dětem vyšetřit již v porodnici, pomocí jednoduchého novorozeneckého screeningu sluchu. „Na základě metodického pokynu ministerstva zdravotnictví z roku 2012 většina porodnic v ČR novorozenecký screening sluchu provádí, přesto však stále existují děti, které ´propadají sítem´, a jejichž vada sluchu není včas zjištěna nebo potvrzena. Každé dítě má nárok na včasné vyšetření sluchu, kvalitní diagnostiku sluchové vady, kompenzační pomůcku odpovídající světovým standardům a na rehabilitaci i vzdělání zohledňující jeho individuální potřeby,“ říká Mgr. Jana Fenclová, ředitelka Tamtamu, který poskytuje bezplatně rodinám s dětmi se sluchovým postižením komplex vzájemně provázaných služeb a realizuje i řadu projektů podporujících včasnou pomoc dětem (ve spolupráci s NROS, Českou televizí, Nadací J&T, Nadací Sirius aj).

dítě

Sluchadla mohou nosit i miminka

Stává se, že sami rodiče pojmou ohledně sluchu dítěte podezření – všimnou si, že miminko nereaguje na zvuky, batole se neotočí, když ho volají jménem, starší dítě nerozumí v kolektivu, opakovaně se ptá: „Cože? Co?“ apod. Svěří se proto svému okolí, ale to často v dobré víře nebere jejich obavy vážně. „Důležité je, aby rodiče této své intuici věřili a nenechali se ´uklidnit´ – diagnóza se tím může oddálit o několik měsíců či dokonce let. I proto je dobré konzultovat své pochybnosti v poradnách a ambulancích Tamtamu, kam mohou rodiče přijít a nepotřebují žádné doporučení ani žádanku,“ vysvětluje Fenclová.

Tamtam v souladu s výzvou WHO apeluje na rodiče, aby podezření na to, že jejich dítě špatně slyší, nenechali být. „Vyrovnat se s tím, že dítě neslyší, může být pro rodiče těžké. Ale s naší pomocí nejsou na tuto situaci sami,“ dodává ředitelka Tamtamu.

dítě

Každé dítě má nárok na včesné vyšetření sluchu

Kompenzace sluchové vady a odborná péče o sluch je však důležitá nejen v dětském věku. Komunikovat s okolím potřebuje každý, děti, lidé v produktivním věku i senioři. Výzva proto platí pro všechny, kteří znají někoho s neléčenou ztrátou sluchu – přesvědčte ho, aby absolvoval odborné vyšetření. Osoby, které již mají sluchovou ztrátu diagnostikovanou, by si měly pravidelně nechat kontrolovat sluch u specialisty. Některým ztrátám sluchu lze předcházet preventivními opatřeními, jako je například ochrana před hlasitými zvuky.

V ČR žije dle odhadů přes 500 tisíc lidí se sluchovým postižením, většinu z toho tvoří senioři. Na celém světě má podle WHO problémy se sluchem 466 milionů lidí. Z toho asi 34 milionů tvoří děti.

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., Hábova 1571, 155 00 Praha 5, www.tamtam.cz, telefonická linka prvního kontaktu pro rodiče: 605 100 400, mail: poradna@tamtam.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Navzdory pandemii čerpala e-auta v prvním čtvrtletí o 1/3 víc energie

21:23 ČEZ: Navzdory pandemii čerpala e-auta v prvním čtvrtletí o 1/3 víc energie

Dobíjení stouplo o třetinu, čerpání pohonných hmot klesá. Síť se za poslední dva roky zdvojnásobila,…