ÚZSVM v Táboře vyřešil dalších 130 pozemků zapsaných na nedostatečně identifikované vlastníky

10.05.2018 7:35

Od roku 2014 dohledali pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Táboře potřebné údaje a podali podnět k projednání dědictví u příslušných soudů ve 26 případech nedostatečně určitě identifikovaných vlastníků nemovitostí. Jednalo se o 130 pozemků s celkovou výměrou téměř 100 tisíc čtverečních metrů.

ÚZSVM v Táboře vyřešil dalších 130 pozemků zapsaných na nedostatečně identifikované vlastníky
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

V řadě případů bylo dohledávání vlastníků velice náročné i zdlouhavé. Obtížné je například dohledávání údajů po zemřelých osobách. Prověřováním dokumentů pracovníky úřadu bylo mimo jiné zjištěno, že z celkového množství pozemků téměř desetina – 25 parcel s celkovou plochou 16 tisíc m² – připadla státu jako odúmrť, tedy majetek po zemřelých bez dědiců i zanechání závěti.

Při dohledávání dokladů k majetku nedostatečně identifikovaných vlastníků odstranili pracovníci ÚZSVM u několika osob třeba jen drobné nedostatky v záznamech katastrálního úřadu, například chybějící rodné číslo.

Při jednotlivých šetřeních spolupracovalo pracoviště ÚZSVM také se Státním archivem i obcemi, v jejichž matrikách bylo možno dohledat řadu údajů. ÚZSVM oslovil několikrát i Státní pozemkový úřadu (SPÚ), kdy právoplatného majitele bylo nutno najít v záznamech o provádění komplexních pozemkových úprav.

Problematika nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí – jedná se o nemovitosti, u kterých v katastru nemovitostí není dostatečně určitě uveden jejich vlastník. Zejména to jsou případy, kdy nemovitost vedená v katastru nemovitostí nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví) a dále nemovitosti vlastníků, kteří v katastru nemovitostí uvedeni sice jsou, ale zápis neumožňuje jejich dostatečnou identifikaci.

Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. K 1. 2. 2018 obsahuje údaje o 203 tisících nemovitostech, z toho je 197 tisíc pozemků a šest a půl tisíce budov. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 150 tisíc, z toho přibližně 1 100 právnických osob. Kolem 11 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Obnova theatronu ve Valči umožní jeho důkladný průzkum

8:24 Národní památkový ústav: Obnova theatronu ve Valči umožní jeho důkladný průzkum

Poodhalit mnohá tajemství theatronu v zámeckém parku ve Valči by mohla série průzkumů, které zde zah…