Ukliďme Česko: Dobrovolníci zjistí, kolik PET lahví se povaluje v přírodě

13.09.2018 16:57

Karlovarské minerální vody (KMV) zahajují spolupráci s celostátní úklidovou akcí "Ukliďme svět, ukliďme Česko" a s pomocí do ní zapojených dobrovolníků v sobotu 15. září při Celosvětovém úklidovém dni zmapují, jaký podíl mezi volně pohozenými odpadky (tzv. littering) tvoří použité PET lahve.

Ukliďme Česko:  Dobrovolníci zjistí, kolik PET lahví se povaluje v přírodě
Foto: uklidmecesko.cz
Popisek: Ukliďme Česko

Výsledky napoví, jaké množství cenného materiálu nezodpovědní spotřebitelé odhodí bez možnosti jej recyklovat a dále využít, a pomohou pracovní skupině ZÁLOHUJME při výpočtech ekonomické efektivity možného zavedení depozitního systému na PET lahve v ČR.

"Ukliďme svět, ukliďme Česko" je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá v celé ČR, a jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Jejím srdcem jsou dobrovolní organizátoři místních úklidů, kteří zorganizují úklid v místě, které si sami určí. Organizátoři jim k tomu poskytují know-how, pro předem ohlášené velké úklidy na jaře a na podzim také rukavice a pevné pytle na sesbíraný odpad. Letos na jaře se zapojilo 113.000 dobrovolníků ze všech koutů ČR, různých věkových i profesních skupin.

"Potenciál této iniciativy nás velmi zaujal. Pracovní skupina ZÁLOHUJME*, jejíž vznik jsme iniciovali v lednu, analyzuje současný stav nakládání s odpady z PET lahví a má navrhnout, jak by se v ČR mohlo zpět do oběhu vrátit co nejvíce PET lahví, které jsou cenným materiálem pro další výrobu a využití. Věříme, že problém litteringu by vyřešilo zavedení zálohového systému na použité PET lahve. Zmapování podílu, který tvoří PET lahve v sesbíraném odpadu, pomůže ident! ifikovat velikost tohoto problému. V přírodě dnes zatím bohužel část PET lahví končí, ačkoli je proveditelné a rozumnější tuto surovinu shromažďovat a znovu využít pro výrobu nových lahví z recyklovaného PETu," vysvětluje Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.

V sobotu 15. září se iniciativa "Ukliďme svět, ukliďme Česko" zapojuje do Celosvětového úklidového dne a na základě spolupráce s KMV instruuje uklízející dobrovolníky, aby jednoduše nahlásili počet PET lahví v nasbíraných odpadcích.

"Naším cílem není jen donekonečna uklízet nepořádek po jiných, lepší je tvorbě nepořádku předcházet nejrůznějšími způsoby. Jedním z nich může být i zálohový systém na PET lahve, který by významným způsobem snížil množství povalujících se PETek v přírodě. Proto rádi pomůžeme ke zmapování jejich množství v odpadu sesbíraném při úklidových akcích", říká Radek Janoušek ze spolku "Ukliďme Česko".

*KMV si uvědomují potřebu řešit otázku rozumného nakládání s plastovým odpadem. Pro! to ve spolupráci s Institutem Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) a ! s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha vytvořily KMV v lednu 2018 pracovní skupinu ZÁLOHUJME (www.zalohujme.cz). Skupina analyzuje současný stav nakládání s odpady z PET lahví, reálnou míru recyklace a navrhne doporučení, jak by se v České republice mohlo zpět do oběhu vrátit co nejvíce PET lahví, včetně seriózního prozkoumání možnosti zavedení zálohového systému na PET lahve v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeský kraj chce podpořit provoz středočeských přívozů

7:34 Středočeský kraj chce podpořit provoz středočeských přívozů

Provoz přívozů v šesti obcích a městech hodlá i nadále podporovat vedení Středočeského kraje. Na pro…