Úřad dolní komory odpovídal na zastoupení žen v Poslanecké sněmovně

03.05.2017 19:15

Sněmovní volby naplánované na rok 2017 se blíží, a tak je vhodná doba k zopakování některých statistik. Začněme dnes s volebními výsledky žen političek, k čemuž mimochodem směřují časté dotazy ze zahraničního tisku.

Úřad dolní komory odpovídal na zastoupení žen v Poslanecké sněmovně
Foto: psp.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

V roce 1996 bylo ve volbách do Poslanecké sněmovny zvoleno 30 žen, které tak tehdy obsadily plných třicet procent míst ve sněmovních lavicích. Se stejným výsledkem pro ženy - kandidátky skončily i volby v roce 1998.

O čtyři roky později, v roce 2002, se procentuální výsledek zvolených žen do sněmovních lavic zlepšil na 17% a během ustavující schůze jich do jednací síně usedlo 34. V roce 2006 procento pokleslo na 15,5% a fyzický počet na 31 poslankyň.

V roce 2010 byly ženy v české Poslanecké sněmovně historicky nejúspěšnější a získaly celkem 22% čili 44 míst. Mimo jiné se tento fakt projevil i v tom, že se předsedkyní Poslanecké sněmovny stala žena - Miroslava Němcová. V následujících volbách v roce 2013 tvořily ženy 19,5% Sněmovny - bylo jich 39. A jak tomu bude po letošních volbách?

Zastoupení žen v Poslanecké sněmovně (2.05.2017)
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas potvrdil svou silnou pozici v EBU, René Zavoral byl znovu zvolen místopředsedou jejího Rozhlasového výboru

22:11 Český rozhlas potvrdil svou silnou pozici v EBU, René Zavoral byl znovu zvolen místopředsedou jejího Rozhlasového výboru

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral obhájil potřetí funkci místopředsedy Rozhlasového vý…