Ústav pro hospodářskou úpravu lesů realizuje projekt "Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku"

17.07.2016 20:47

V rámci projektu "Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku" budou navrženy nástroje pro dlouhodobé plánování rozvoje lesů v intencích jejich trvale udržitelného obhospodařování.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů realizuje projekt "Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku"
Foto: CHKO Beskydy
Popisek: Přírodní rezervace Poledňana v Beskydech.
reklama

Lesy hrají zejména v době globální změny klimatu a postupující desertifikace pro Mongolskou společnost zásadní roli. V lesním hospodářství Mongolska chybí moderní nástroje pro dlouhodobé plánování rozvoje lesů v intencích trvale udržitelného hospodaření a systém zaručující zachování a reprodukci genofondu místních ekotypů lesních dřevin. Zkušenosti z České republiky mohou v budoucnu, při použití reprodukčního materiálu v Mongolsku původních druhů, pomoci k zastavení ubývání celkové plochy lesů, včetně zajištění obnovy lesů na požáry, hmyzími kalamitami či erozí a postupující desertifikací na poškozených plochách. Proto byl Českou rozvojovou agenturou na základě žádosti z mongolské strany vybrán na léta 2015 – 17 tento projekt k realizaci.

V rámci projektu budou navrženy nástroje pro dlouhodobé plánování rozvoje lesů v intencích jejich trvale udržitelného obhospodařování. Zaměřeny budou, mimo jiné, na systém vyhledávání, popisu a uznávání genetických zdrojů původních druhů lesních dřevin za účelem zachování a reprodukce genofondu těchto dřevin. Na základě terénních šetření budou společně s mongolskými experty vypracovány vzdělávací a metodické materiály a pro výkon rutinních prací proškoleni místní pracovníci.

Pro nastartování produkce kvalitního reprodukčního materiálu jsou za kofinancování mongolskou stranou budována dvě modelová centra pro produkci obalovaných sazenic. Partnerům je poskytována expertní asistence během jejich provozu. Pracovníci center, ale i další experti partnerů a studenti na praxích jsou průběžně školeni v zakládání a provozu školek, v péči o osivo, v principech a zásadách terénních sběrů dat atd. V roce 2015 proběhlo, v Mongolsku poprvé, školení ve sběru šišek z korun stromů bezeškodnou technologií, v roce 2017 proběhnou školení v zakládání semenných sadů, zalesňování a péči o vysazené kultury.

Celý projekt je zároveň propojen se vzdělávacím systémem a s osvětou pro veřejnost. Prostřednictvím textových, PPT, fotografických, video materiálů a školení, budou zvyšovány kapacity zapojených vzdělávacích institucí. Propojením s ostatními aktivitami je pedagogickým pracovníkům zároveň umožněna účast na jednotlivých aktivitách a tedy získání praktických zkušeností. Projekt tak navazuje na již existující spolupráci mezi universitou v Darkhanu a Českou lesnickou akademií v Trutnově a hlavním organizátorem za Českou stranu je Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL)

Podrobnosti a fotografie z projektu lze nalézt na: www.forest4mongolia-cz.net

Realizátor: Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem http://www.uhul.cz

Partneři projektu v Mongolsku:

  • Ministerstvo financí
  • Ministerstvo životního prostředí, zeleného rozvoje a turistiky
  • Lesnické výzkumné a rozvojové centrum
  • Provincie Darkhan-Uul
  • Lesnická jednotka Khongor
  • Somony (okresy) Khongor a Sharyngol
  • Státní zemědělská universita v Darkhanu
  • Učiliště provincie Selenga v Sukhbataru
  • Družstvo „Domogt Sharyn Gol" LLC.
  • GIZ http://www.giz.de/
sazenice

sazenice

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska získalo ocenění Gloria Musealis

16:34 Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska získalo ocenění Gloria Musealis

Muzeum Těšínska získalo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2. místo v kategorii Muzejní počin …