Pravidelný žebříček WGC první stovky zemí, které mají část svých rezerv v podobě vzácného kovu, vychází kromě vlastních zdrojů také z informací získaných Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Bankou pro mezinárodní vypořádání (BIS), která je jakousi centrální bankou všech centrálních bank, vysvětlil hlavní analytik společnosti.
V trezorech ruské státní banky se nachází 1706 tun zlata, což ve světovém žebříčku znamená stále sedmé místo a 17,1 procenta devizových rezerv ve zlatě. „To je o dvě procenta více, než před šesti měsíci, ale pokud jde o tempo shromažďování zlata, Rusko zcela přesvědčivě vítězí. Jeho zlatý poklad se rozmnožil o 91 tun,“ uvedl David Marášek.
Výnosné zlaté dluhopisy
Na druhém místě v transformaci devizových rezerv do zlata je Turecko. Od ledna do července přidalo do rezerv 44 tuny zlata a skladuje nyní 441 tunu zlatých cihel. Pokud jde o objem zlata, Turecko si za uplynulý půlrok polepšilo o jednu příčku nahoru a nyní je na třináctém místě.
„Zatímco Rusko ukládá do svých zásob větší část zlata, které vytěží, Turecko zlatý poklad zvětšilo vnitřním nařízením o přesunu zlata z komerčních bank do státních sejfů a také lákavou nabídkou výnosných dluhopisů pro soukromé osoby za zlato uložené v centrální bance,“ vysvětlil analytik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva