Veřejný ochránce práv: Ombudsmanka pomohla muži získat vyšší invalidní důchod

19. 8. 2017 12:17

Muž pobíral neadekvátně nízký invalidní důchod. Jeho opatrovnice se v této věci obrátila na ombudsmanku.

Veřejný ochránce práv: Ombudsmanka pomohla muži získat vyšší invalidní důchod
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

V průběhu šetření se nám podařilo prokázat, že výše jeho důchodu je skutečně špatně vypočítaná a bylo tomu tak i v minulosti. Na základě našeho šetření přiznala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) muži takřka o 2000 korun vyšší důchod a současně mu byl vyplacen doplatek za předchozí období přesahující 200 tisíc korun. Případ jsme tak mohli uzavřít, protože pochybení úřadů bylo napraveno.
V případu tohoto muže došlo ke dvěma pochybením. Bylo nesprávně stanoveno datum vzniku invalidity a samotná výše invalidního důchodu byla vypočtena nesprávně. Muž trpěl od narození mentálním postižením a v pozdějším věku byl částečně zbaven svéprávnosti. Opatrovnicí byla stanovena jeho příbuzná, která o muže dodnes pečuje.

Vzhledem ke svému postižení nemohl muž nikdy vykonávat práci a byl odkázán na péči druhých. V této situaci mu náleží invalidní důchod. V průběhu šetření byla na základě naší iniciativy vykonána mimořádná kontrolní lékařská prohlídka. Na jejím základě byl posunut vznik mužovy invalidity z roku 2000 na rok 1996.

ČSSZ následně provedla revizi přepočtu výše důchodu v době vzniku invalidity a informovala nás, že by přepočtení pro tohoto muže nemělo význam, protože výsledná částka by činila 275 korun. S tím jsme však nemohli souhlasit. Podle rozhodné právní úpravy jsme totiž vypočítali částku, která by v roce 1996 činila 2653 korun měsíčně.

ČSSZ své pochybení následně uznala. Aktuální výši invalidního důchodu muži zvedla z 3515 korun na 5430. Doplatila mu také rozdíl ve vyplácené částce mezi léty 2006 – 2017. Jsme rádi, že opatrovnice hájila zájmy tohoto muže, který se sám bránit nemohl, a obrátila se se svým problémem na ombudsmanku.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

22:21 ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

Nadějní architekti zde mají moznost celosvětově upozornit na svoji práci. Letos se jich přihlásilo n…