Veřejný ochránce práv: Zástupce ombudsmanky prověří černou stavbu v přírodním parku Dolní Poohří

02.10.2019 11:34

Zástupce ombudsmanky zahájil šetření z vlastní iniciativy, aby prověřil postup stavebního úřadu v případě nepovolené stavby, která se nachází v přírodním parku Dolní Poohří na území obce Budyně nad Ohří.

Veřejný ochránce práv: Zástupce ombudsmanky prověří černou stavbu v přírodním parku Dolní Poohří
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„Není pochyb o tom, že stavba v přírodním parku Dolní Poohří probíhá bez povolení stavebního úřadu. Děje se tak nikoli z neznalosti či nejasností, ale naprosto vědomě. Stavebník totiž v minulosti o povolení žádal, ale žádost byla zamítnuta, protože v daném území není povoleno stavět. Poté, co neuspěl s žádostí o změnu územního plánu, se stavebník zcela vědomě rozhodl stavět bez povolení,“ shrnuje zástupce ombudsmanky informace o případu, který vzbudil zájem veřejnosti a objevil se i v médiích.

Podle veřejně dostupných informací stavební úřad v Libochovicích hodlal postupovat v souladu s právními předpisy, ale není zřejmé, zda předpokládané kroky skutečně provedl a zda je jeho postup efektivní. Zástupce ombudsmanky chce proto šetřením zjistit, zda stavební úřad zakázal provádění stavby, sankcionoval zahájení stavby bez povolení a zda zahájil řízení o odstranění stavby. Šetření by rovněž mělo ověřit důslednost stavebního úřadu, tj. zda např. provedl neohlášenou kontrolní prohlídku, udělil pokuty v dostatečné výši atd. Z informací v médiích je totiž zřejmé, že se stavebník nehodlá zákazy řídit - i předchozí zákaz orgánu ochrany přírody a krajiny v Roudnici nad Labem porušuje a ve stavbě v přírodním parku Dolní Poohří pokračuje.

„Úřady musí být důsledné a stavební nekázni bránit všemi prostředky, které jim zákony dávají. Každý případ, kdy stavebníkovi projde nezákonné jednání a dosáhne svého bez ohledu na pravidla a veřejný zájem, jen posiluje nedůvěru ve spravedlnost a vede k přesvědčení, že se všem neměří stejným metrem. V případě černých staveb je to zvlášť zřetelné,“ vysvětluje zástupce ombudsmanky důvody, proč v tomto případě zahájil šetření z vlastní iniciativy.

Informace o případu z médií, například ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Mezinárodní den studentstva očima zástupců UK a zahraničních univerzit

22:02 Mezinárodní den studentstva očima zástupců UK a zahraničních univerzit

V sobotu odpoledne proběhly v historické budově Univerzity Karlovy v rámci konference Evropa a Mezin…