Vojenské lesy a statky zvou opět na sváteční výlov horského rybníku na Šumavě

23.10.2017 18:23

Prodej čerstvých ryb z ekologicky čisté lokality, odborný výklad o rybářství, ale také bohatý program pro děti včetně lesní pedagogiky a ukázky živých ryb. To vše nabídnou veřejnosti Vojenské lesy a statky ČR, s. p. v rámci výlovu šumavského Dolanského rybníku na Českokrumlovsku, který proběhne o státním svátku v sobotu 28. října nedaleko Kájova.

Vojenské lesy a statky zvou opět na sváteční výlov horského rybníku na Šumavě
Foto: VLS
Popisek: výlov horského rybníku na Šumavě

Pro návštěvníky je připraven program od 8.00 do 16.00 hodin, k rybníku, který se nachází ve veřejnosti běžně nepřístupném vojenském újezdu Boletice, je mimořádně povolen vjezd automobilů.

„Výlovy rybníků s programem pro veřejnost se u Vojenských lesů pomalu stávají tradicí. Mají v kulisách šumavské přírody neopakovatelnou atmosféru. Předloni nás u Dolanského rybníku zájem veřejnosti mile překvapil, loňský výlov nejvýše položeného rybníku v Česku, Olšiny, předčil již všechna naše očekávání,“ uvedl Petr Král, ředitel divize VLS Horní Planá, která vojenské pozemky na Šumavě hospodářsky spravuje. Připomněl tak, že loňský výlov Olšiny v režii VLS si nenechalo ujít více než šest tisíc návštěvníků.

Horské rybníky ve správě Vojenských lesů na Šumavě se loví jednou za dva roky, nikoliv každoročně, jak je obvyklé. Protože jsou zasazeny v čisté přírodě, kde je dlouhodobě vyloučena intenzivní civilizační činnost, nevyužívají se na nich intenzivní chovatelské metody, ryby v nich narůstají déle. Pro veřejnost tak VLS střídavě připravují výlov na Dolanském rybníku na Boleticku a Olšiny na Hornoplánsku. Specifické přírodní podmínky společně s citlivým způsobem hospodaření na obou vodních dílech mají za důsledek, že ryby z nich jsou mimořádně chutné a zdravé.

Sváteční výlov Dolanského rybníku je proto především tip pro ty, kteří mají zájem o ekologické produkty. Ale také pro ty, kteří si chtějí udělat ve volném dni zajímavý výlet do lokality, do níž je v týdnu z důvodu armádní činnosti přístup zakázán. Anebo pro ty, kteří chtějí sledovat tradiční rybářskou událost, ochutnat přímo na hrázi smaženou rybu a dozvědět se něco o rybářství, ale i lesnictví v jižních Čechách.

Dolanský rybník má rozlohu 16 hektarů a nachází se v těsném sousedství obce Boletice u Kájova v hraniční části Vojenského újezdu Boletice. Rybník bude vyloven po dvouleté odmlce a hospodáři z šumavské divize Vojenských lesů a statků očekávají, že vydá okolo 11 tun ryb. Z větší části úlovek bude tvořit kapr, ale také amur a štika.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Registrace vozidel občanů Ukrajiny

22:08 MHMP: Registrace vozidel občanů Ukrajiny

Od 1. října 2023 bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České repu…