Vysoká škola báňská: Inženýři pomáhají s léčbou zlomenin bérce

12.02.2017 11:36

Zlepšit metody léčby tříštivých zlomenin holenních kostí pomáhají lékařům z Fakultní nemocnice Ostrava inženýři z Biomechanické laboratoře Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. V klinické studii, která testuje vliv intenzity tlaku na rychlost a kvalitu srůstání kosti, už sledují prvních dvanáct pacientů.

Vysoká škola báňská: Inženýři pomáhají s léčbou zlomenin bérce
Foto: VŠB-Technická univerzita Ostrava
Popisek: VŠB-Technická univerzita Ostrava, erb školy.

Tříštivé zlomeniny bérce se fixují speciálním zařízením, které drží kosti na svém místě a postupně na ně vyvíjí tlak. Dosud lékaři tlak regulovali jen podle pocitů pacienta. Vědci z technické univerzity ale vyvinuli čidla, která umí měřit intenzitu tlaku fixátoru. Výsledkem studie by měla být informace, jaký tlak ve které době léčby je optimální, aby se zlomené kosti co nejlépe hojily.

Biomechanickou laboratoř Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT), kde novinka vznikla, vede doktorand Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství (FMMI) Jiří Kohut.

„Čidla dále zdokonalujeme, stejně jako samotný fixátor. Konstrukčními změnami se nám podařilo odlehčit ho o 40 procent, konkrétně o 900 gramů. Protože pacienti musí mít fixátor na noze nepřetržitě půl roku i déle, bude to pro ně významná změna,“ uvedl Jiří Kohut.

Osmatřicetiletá úřednice z Ostravy Gabriela Lasevičová loni v létě utrpěla střelné zranění bérce. Vedoucí biomechanické laboratoře Jiří Kohut za pomoci plantárního chodníku u ní testuje, jak zatěžuje zraněnou nohu zpevněnou fixátorem. Foto: Ivana Gračková

Odlehčenou variantu fixátoru vědci klinicky testují a čekají na udělení patentu, o který zažádali. Do půl roku by se mohla začít využívat v běžné lékařské praxi.

Biomechanická laboratoř navíc zakoupila i speciální plantární chodník, který měří, zda pacienti zatěžují zraněnou nohu správně, nebo musí udělat ještě nějaké korekce. Aby pacienti nemuseli na vyšetření přecházet z nemocnice na univerzitu, má Biomechanická laboratoř v současnosti své odloučené pracoviště přímo v prostorách Traumatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava. Domů pak pacienti odcházejí vybavení speciálními vložkami do bot s dalšími čidly propojenými s chytrým telefonem. Upozorní je, když nohu přetěžují, nebo zatěžují nesprávně.

„V tomto případě jsme jen aplikovali už známou technologii a využíváme ji pro další zlepšení léčebného procesu,“ vysvětluje Jiří Kohut.

„Na závěry je sice ještě brzy, ale první zkušenosti z naší studie ukazují, že pro rychlost hojení zlomenin je skutečně důležitější tlak fixátoru na kost, než zátěž nohy při došlapu,“ řekl asistent přednosty traumatologie Milan Šír.

„Zevní fixátor vyvinul ruský lékař už před více než třiceti lety a používá se běžně. My teď ale máme jako první v České republice k dispozici pomůcky, díky nimž můžeme zjistit, jak hojení kostí pomocí fixátoru urychlit,“ doplnil přednosta Traumatologického centra Leopold Pleva.

Do dílčích výzkumných úkolů projektu se zapojují i studenti, například Ladislav Baleja pracuje na bakalářské práci, v níž sleduje prostřednictvím ortopedických vložek s čidly míru zatěžování končetin při chůzi pacienta v domácí péči.  V budoucnu by mohli pracovat a školit se v Biomechanické laboratoři nejen studenti technické univerzity, ale například i studenti medicíny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

17:05 Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

Nasvícený přechod pro chodce mají v Letohradě. Přechod u Průmyslové střední školy v Letohradě je dík…