Výstaviště Flora: Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou opět otevřené

03.02.2022 7:34 | Tisková zpráva

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je mimo jiné v únoru k vidění ve znovuotevřených sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech.

Výstaviště Flora: Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou opět otevřené
Foto: flora-ol.cz
Popisek: Výstaviště Flora Olomouc - logo

Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit každou sobotu a neděli od 9:30 do 16 hodin. Ve sklenících navíc mají možnost zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci. 

„Jsem ráda, že mohu všechny pozvat do palmového, kaktusového, tropického a subtropického skleníku. V minulém roce byly poprvé otevřené také v listopadu a v prosinci, velký zájem návštěvníků nás velice mile překvapil. Kouzlo našich skleníků ovšem spočívá v tom, že se díky kvetoucím a plodícím rostlinám a také díky práci našich zahradníků stále mění. Při každé návštěvě je tak co objevovat a obdivovat,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva společnosti Výstaviště Flora Olomouc.

Její slova hned u vstupu do palmového skleníku potvrzuje například právě plodící kávovník anebo v subtropickém skleníku nádherně kvetoucí vytrvalá popínavka Solandra velkokvětá (Solandra grandiflora), jejíž zářivě bílé či žluté květy s fialovými pruhy měří až čtvrt metru.

„Solandra grandiflora dorůstá do délky 12 metrů. Pochází ze Střední Ameriky a je příbuzná například bramboře či rajčeti, patří totiž do čeledi lilkovitých. Musíme k ní ale přistupovat s velkým respektem, je velice jedovatá. I přesto ji původní mexické indiánské kmeny používaly k rituálním a léčebným účelům. Sloužila i jako afrodiziakum, vyráběl se z ní nápoj lásky. Byla tak považována za mocnou šamanskou rostlinu,“ uvedl Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

22:33 Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

Správa železnic zlepšila kvalitu a dostupnost hlasových i datových služeb pro cestující ve vlacích n…