ZP MV ČR: Proč umírat zbytečně?

21.5.2018 8:04 dop.

Rakovině děložního čípku se dá předejít pravidelnými lékařskými prohlídkami. Dobrou zprávou je, že rakovina děložního hrdla (čípku) už není druhou nejčastější příčinou úmrtí českých žen v souvislosti s nádorovým onemocněním. Počet nových případů, stejně tak i úmrtí na tuto nemoc v posledních letech klesá.

ZP MV ČR: Proč umírat zbytečně?
Foto: ZP MV ČR
Popisek: ZP MV ČR

Nicméně, jak ukazují data ÚZIS, stále ještě v průměru přes 900 žen ročně tímto typem rakoviny onemocní. Přitom rakovině děložního čípku se dá předejít pravidelnými každoročními lékařskými prohlídkami, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Jak sdělil předseda České gynekologické a porodnické společnosti MUDr. Vladimír Dvořák, screeningem každoročně projde 60 procent českých žen.

Zbývajících 40 procent se tedy samo vystavuje nebezpečí, že na případné onemocnění se nepřijde včas. Zajít každoročně na prohlídku u gynekologa se opravdu vyplatí. Prohlídka pacientku nijak významně nezatěžuje. Gynekolog setře buňky z povrchu děložního hrdla a pošle je do specializované laboratoře, která odhalí, jestli buňky vypadají normálně nebo jestli tam jsou nějaké nepravidelnosti.

Podle doktora Dvořáka je rakovina děložního hrdla jednou z mála nádorových chorob, které se dá předejít ještě ve stadiu přednádorových (prekancerózních) změn. „Jejich ošetření je jednoduché, většinou se dá udělat ambulantně. Je to krátký, ne příliš zatěžující zákrok, po kterém žena může odejít ihned domů. Může potom úspěšně otěhotnět a žít, jako kdyby nikdy tuto chorobu neměla,“ dodal MUDr. Dvořák.

Podle něj preventivní prohlídka zachytí naprostou většinu případů: „Jsou případy, které unikají i této důkladné prevenci, ale těch je skutečně málo,“ uvedl.

Hlavní rizika

Záleží na tom, kdy začne žena se sexuální aktivitou. „Časný začátek sexuálního života je rizikovým faktorem,“ uvádí MUDr. Dvořák.

Riziko roste s počtem sexuálních partnerů, ovšem i s počtem partnerek partnera dané ženy. „Takže žena může žít takřka jako světice a stejně bude v riziku, pokud její partner bude střídat partnerky. K tomu, aby nádor děložního hrdla vznikl, je totiž nutná přítomnost rizikových typů lidských papilomavirů (HPV – human papilloma virus). A ty se přenášejí pohlavním stykem. Takže se dá říci, že kromě žen, které vůbec nežijí sexuálním životem a nikdy nežily, a kromě těch, které celý život mají jen jednoho partnera a on má jen je, jsou v riziku prakticky všechny osoby,“ uvedl lékař.

Na druhé straně je důležité zdůraznit, že zhruba 80 procent mužů a žen se setká během života s papilomavirovou infekcí, prodělá ji a nic se jim nepřihodí. „To znamená, že nádor je vlastně vzácným důsledkem banální, velice časté infekce,“ upřesnil MUDr. Dvořák.

Očkování výrazně sníží riziko

Ke snížení rizika rakoviny děložního čípku pomůže očkování. Nejlépe je nechat se očkovat ještě před zahájením sexuálního života. I proto mají 13leté dívky v České republice očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní mohou využít příspěvku z fondu prevence pojišťovny.

Přesto je však nutné absolvovat pravidelné gynekologické prohlídky, neboť vakcinace není stoprocentně účinná proti všem typům virů zodpovědných za vznik nádorového bujení. Očkování postihuje typy virů, které jsou příčinnou vzniku asi 70 % případů rakoviny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Olomouc: Mládě největší kočkovité šelmy

20:22 Zoo Olomouc: Mládě největší kočkovité šelmy

Narodil se sameček rysa karpatského. Matka ho skrývala v rozsáhlém zarostlém výběhu dlouho před zrak…