Zkušenosti z Polska: chov zubrů lze skloubit i s intenzivním lesním hospodařením

25.06.2013 11:30

Dva týdny plné zkušeností s ochranou a chovem zubrů a jiných velkých savců v jejich domovině v Polsku. Tak vypadala odborná stáž v zemi, která zachránila zubry pro Evropu i svět a kde se nacházejí největší stáda těchto velkých býložravců ve volné přírodě.

Zkušenosti z Polska: chov zubrů lze skloubit i s intenzivním lesním hospodařením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cesta v lese

„V Polsku zubry chovají nejen ve velkých chráněných oblastech, ale i v intenzivně produkčních lesích,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, který je jedním z expertů, kteří se společnosti Česká krajina spolupracují na projektu Návrat zubrů do České republiky.

V chovné rezervaci zubrů v Pszczyně, konkrétně v oboře Jankowice, jsou zubři chováni v intenzivně, avšak citlivě hospodářsky využívaném borovém lese s poměrně hustou sítí malých, bezzásahových území. „Díky tomu se v této lokalitě vyskytuje velké množství žab a vzácných motýlů, například okáčů jílkových (u nás téměř vyhynulých), ale i dalších ohrožených druhů, jako je čáp černý nebo orel mořský, což v českých borových porostech není obvyklé,“ doplnil Miloslav Jirků. Podle jeho slov je v Polsku lesnická praxe i lesnická odborná literatura výrazně propojenější s ochranou přírody, než je běžné v České republice.

První částí pobytu byla součástí terénní zoologické exkurze pro studenty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, během které se budoucí biologové a ochranáři seznámili s praktickými aspekty ochrany velkých savců, zejména zubra evropského. Hlavními cíli exkurze byl Bělověžský a Bierbřaňský národní park na severu země a chovná rezervace zubrů v Pszczyně nedaleko Ostravy.

Druhá část se uskutečnila v rámci odborného grantu Spolku chovatelů zubra evropského. Její součástí byla týdenní stáž v chovu zubrů v Pszczyně, na niž navazoval týdenní pobyt v různých vědeckých pracovištích ve Varšavě, zabývajících se výzkumem a ochranou zubra. Její součástí byla diskuze s předními polskými experty na chov, veterinární, parazitologickou a genetickou problematiku zubrů a rovněž návštěva další chovné lokality Smardzewice.

„V Polsku je velmi zřetelná hrdost na tamní přírodu. Nejenom na zubry, které Poláci zachránili, pomohli jim přežít v nejtěžších dobách II. světové války, kdy měli jako národ vážné existenční problémy, a jako první je navrátili zpět do volné přírody. Podobně hrdí jsou v Polsku například také na čápy. Každý čtvrtý evropský čáp je z Polska a například jejich přílet na jaře je událostí, které věnuje mimořádnou pozornost také celostátní televize,“ dodal Miloslav Jirků.    

Zkušenosti získané v rámci pobytu v Polsku budou sloužit k dalšímu rozvoji programu Návrat zubrů do České republiky. Čeští experti se v rámci tohoto projektu již seznámili s chovem zubrů také v Nizozemí a dalších zemích.

O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD.

Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

7:34 České dráhy: Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

Na železniční lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové v…