dTest: Hliníkové grilovací nádobí škodí zdraví

23. 5. 2018 21:17

Při grilování je zdravější steak, rybu či houby nevystavovat přímému ohni a používat vhodné nádoby. Neměly by však být hliníkové, protože se z nich do jídla uvolňují škodlivé látky. Upozornila na to německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

dTest: Hliníkové grilovací nádobí škodí zdraví
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Grilovací nádoby mají své výhody. Díky nim se potraviny nepřipálí k roštu a není ho pak třeba drhnout. Menší kousky z nich nepadají do ohně. Nejdůležitější však je, že nádoby brání v usazování některých škodlivých látek v grilovaných potravinách. Brání stékání tuku a masových šťáv do ohně, při kterém se vytvářejí rakovinotvorné polyaromatické uhlovodíky a s dýmem se dostávají do opékaného masa, ve kterém se pak hromadí. Zejména kůrčička grilovaných potravin pak může obsahovat vysoké množství škodlivých látek.

Na hliník silně působí kyseliny i sůl. Je třeba se jim vyhýbat zejména při opékání marinovaných a solených potravin nebo při použití citronové šťávy, aby se hliník z nádob neuvolňoval, nedostával se pochoutkami do těla a nehromadil se tam. Během života se totiž tento kov kumuluje zejména v plicích a v kostech. Není zcela jasné, jaké zdravotní důsledky to s sebou nese. Pokusy na zvířatech však poukazují riziko chorob ledvin a psychických onemocnění. Předpokládá se možný vliv na vznik Alzheimerovy choroby. Do lidského organizmu se hliník dostává i z některých nezpracovaných potravin a některé hliníkové sloučeniny se používají jako potravinová aditiva. Proto se doporučuje důsledná opatrnost a omezení jeho příjmu.

Vhodnými alternativami k hliníkovým miskám při grilování jsou nerezové, keramické nebo smaltované nádoby. Máte-li k dispozici jen ty hliníkové, nesolte a nekyselte grilované potraviny dříve, než se opečené dostanou na váš talíř. A nejedná se jen o maso, nýbrž i o zeleninu, ovoce a houby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ústí nad Labem: Ohlédnutí za loňským rokem

22:16 Zoo Ústí nad Labem: Ohlédnutí za loňským rokem

I když je rok 2018 již téměř zapomenut a učíme se psát nové datum s devítkou na konci, určitě stojí …