Francouzská policie je stále v akci. Unikají další podezřelé osoby

10.01.2015 14:10

Francie si sice po pátečním dramatu v Paříži a jejím okolí oddechla, když oba muži podezřelí z masakru v redakci Charlie Hebdo i ozbrojenec v pařížském košer obchodě zemřeli, vyšetřování džihádistických útoků ale pokračuje naplno. Policie také intenzivně pátrá po jejich komplicích. Oba útoky měly pravděpodobně společného jmenovatele: jemenskou odnož al-Káidy. Informoval o tom web České televize.

Francouzská policie je stále v akci. Unikají další podezřelé osoby
Foto: Charliehebdo.fr, tan
Popisek: Jak vypadal časopis Charlie Hebdo
reklama

Právě jemenská odnož al-Káidy nyní vzkázala, že je připravena k dalším útokům. Navíc na útěku zůstává žena, která měla útočníkovi z pařížského obchodu údajně pomáhat, 26letá Hayat Boumeddieneová.

Podle francouzské policie přímo doprovázela útočníka v momentě, kdy ve čtvrtek zastřelil policistku při incidentu na okraji Paříže. „Je nutné všechny varovat, že nám stále uniká jedna podezřelá osoba, která může být extrémně nebezpečná. Mobilizace jednotek neskončí, dokud nebude existovat záruka, že jsou všichni Francouzi v bezpečí," řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Odposlechy dokládají silné vazby mezi oběma džihádistickými páry

„Z vyšetřování vyplývá, speciálně z telefonních odposlechů, že partnerka Chérifa Kouachiho volala více než 500krát partnerce Amedy Coulibalyho, což dokazuje trvalé a silné vazby mezi těmito páry," citoval web francouzského vyšetřovatele Francoise Moulinse.

Spřízněnost Boumeddieneové s pařížským ozbrojencem mají dokládat fotografie, které zveřejnil deník Le Monde. Jsou na nich oba zachyceni pravděpodobně během společné dovolené v roce 2010. Boumeddieneová, zahalená v burce, má na několika z nich v ruce střelnou kuš.

Francie se může stát dalším terčem útoků džihádistů

Jeden z duchovních vůdců teroristické sítě al-Káida v Jemenu měl prohlásit, že nedávné útoky mají Francouze naučit, kde je hranice svobody projevu. Bylo zveřejněno video, v němž varoval, že se Francie může stát terčem dalších útoků džihádistů. „Nebudete v bezpečí, dokud budete bojovat proti Alláhovi, jeho poslu a jeho stoupencům," varoval Harís bin Ghasí Nazar podle televize Al Jazzera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…