Kalousek: Kongres v Bruselu zatím nepřinesl řešení pro eurozónu

27.10.2011 17:18

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) upozornil, že noční dramata v Bruselu zatím nevyjasnila řešení krize eurozóny a hrozící finanční krize. Návrh na odpuštění 50 procent dluhu Řecku by totiž znamenal znehodnocení dluhopisů, kterými banky disponují.

Kalousek: Kongres v Bruselu zatím nepřinesl řešení pro eurozónu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a společná evropská měna. Fotokoláž.

„Banky, jež mají v rukou dluhopisy Řecka, budou mít problémy a s dokapitalizováním těchto bank budou mít národní vlády problémy. Bez řešení tohoto problému nebude krize vyřešena," řekl Kalousek v ČT.

Svůj souhlas vyjádřil i opoziční diplomatický expert Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Pokud budou banky snižovat objem svých aktiv, nebudou poskytovat úvěry. To je to poslední, co by se nám teď hodilo," sdělil místopředseda soc. demokracie Zaorálek pro Novinky.cz

Naše země se posouvá na okraj

S návrhem Bruselu ohledně řešení finanční krize není spokojen ani místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec za ČSSD Libor Rouček. „Návrh, který leží nyní na stole, by měl zredukovat řecký dluh do roku 2020 na zhruba 120 procent řeckého hrubého domácího produktu. Otázkou ale zůstává, zda-li tyto kroky jsou dostatečné. V návrhu se například vůbec nemluví o investicích do posilování růstu a zaměstnanosti, řešení daňových úniků, zavedení eurobondů nebo daně z finančních transakcí," takto se vyjádřil Rouček po čtvrtečním vystoupení předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye.

V závěru dodal, že je zklamán chováním české vlády. „ Vláda svým negativním a nekonstruktivním postojem k řešení problémů v EU a v eurozóně posouvá naši zemi na samý okraj evropského politického dění."

Změna Lisabonské smlouvy

Kalousek se shodl se Zaorálkem, že případná změna Lisabonské smlouvy by si vyžádala referendum. O změně smlouvy se zatím hovoří ve špičkách EU. Mnoho z nich připouští případně změny. Hlavní diskusi rozpoutal předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Čtěte dále:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: afk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…