Rath, Rath... Toho já neznám, odsekl slovenský "socan". Další se naštval

23.05.2012 11:02

Slovenský nejčtenější deník SME pozorně sleduje vývoj kauzy Davida Ratha. Všímá si proto, že Mandátový výbor Poslanecké sněmovny doporučil, aby byl Rath zbaven imunity. Poukazuje však i na to, že politici ze spřátelené slovenské strany sociálních demokratů SMĚR se najednou tváří, že jim jméno Rath nic neříká.

Rath, Rath... Toho já neznám, odsekl slovenský "socan". Další se naštval
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath ve sněmovně

Hned v úvodu deník konstatuje, že ačkoli býval Rath jedním z nejbližších lidí bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, politici z partnerského slovenského Smeru si na vlivného sociálního demokrata po provalení korupční aféry nevzpomínají. Alespoň se tak zdá poté, co byli slovenskými novináři v této souvislosti dotázáni.

Například bývalý ministr zdravotnictví z první Ficovy vlády Richard Raši prý nyní prohlašuje, že lékaře Ratha nezná a nepamatuje si, že by se s ním někdy setkal.

„Z medicíny mi to jméno nic neříká, z politiky také ne. Ani nevím, jaký byl lékař,“ uvedl Raši.

Jeho slova však dostávají trhliny poté, co SME poukazuje na to, že v březnu 2010 se Raši s Rathem v Praze společně zúčastnili semináře ČSSD o reformě zdravotnictví. Podle pozvánky byli spolu dokonce v jedné skupině přednášejících.

A aby toho nebylo málo, mezi pozvanými se objevilo i další v poslední době hodně skloňované jméno. A to spolu s Rathem obviněné ředitelky nemocnice v Kladně Kateřiny Pancové. Ani na ni si však Raši prý nepamatuje. „Vůbec nevím, kdo to je,“ říká Raši.

Drzí novináři s nemístnými otázkami?

Další z expertů Smeru na zdravotnictví Pavol Paška na otázky o Rathovi vůbec neodpověděl. Za to novinářům udělil výchovnou lekci.

„Tuto otázku považujeme za nemístnou. Je to vnitřní záležitost České republiky, “ reagoval nakonec jen předseda slovenského parlamentu přes mluvčího Pavla Chovance.

Jediný, kdo jméno Davida Ratha prý nepopřel, je šéf strany Smer Robert Fico. O obvinění bývalého vlivného sociálního demokrata se vyjádřil  o víkendu v Slovenském rozhlase. Uvedl, že by přivítal, pokud by se i slovenské policii podařilo něco podobného.

„Účinek takovéhoto kroku má ozdravující vliv na charakter politické scény a na boj proti korupci,“ vyjmenoval pozitiva kauzy Fico.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …