V Libyi se mluví o kauze nakažení dětí HIV. Všichni viní Kaddáfího a požadují vyšetření

13.03.2012 11:29

Byla to trestuhodná nedbalost, tragická náhoda nebo cynický zločin? Tato otázka se vrací k případu více než 400 libyjských dětí nakažených na konci 90. let virem HIV. Kaddáfího režim z toho obvinil pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře. Dodnes ale nikdo přesně neví, co se tehdy v dětské nemocnici v Benghází stalo.

V Libyi se mluví o kauze nakažení dětí HIV. Všichni viní Kaddáfího a požadují vyšetření
Foto: socsol.cz
Popisek: Někdejší lybijský diktátor Muamar Kaddáfí

Nemocnice pro děti. Tady to všechno před 14 lety začalo. V březnu 1998 přijela do Libye pracovat pětice bulharských zdravotních sester. Snad chtěly pomáhat africkým dětem, nebo je lákala vidina vysokého výdělku, který tehdy Muammar Kaddáfí zahraničním specialistům nabízel. Africký sen se změnil v nejstrašnější noční můru. Zdravotnice strávily ve vězení devět let. Vyšetřovatelé je mučili tak dlouho, až z nich dostali přiznání. Před rozsudkem smrti je zachránila až intervence tehdejší manželky francouzského prezidenta Cecile Sarkozy. 

Záhadné okolnosti


Reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín vyrazil do libyjského Benghází, nemocnice, kde se léčí pacienti nakažení virem HIV, spolu s arabským lékařem Adamem Almisárím."Říkal, že je zajímavé, že se tady během očkování vytvořila bezpečnostní jednotka. Nikdo nevěděl proč. Někdo asi předal těm bulharským sestrám a palestinskému lékaři nějakou látku, aby ji, prý neškodnou, vyzkoušeli. Potom tato organizace zmizela i s látkou. Během vyšetřování se nenašla," zjistil, co se vypráví.

Pro nakažené děti byla poté s pomocí Francie zřízena v budově bývalého pasťáku speciální nemocnice, kde bylo více než 400 dětí izolováno. Asi 50 z nakažených dětí již zemřelo.„Moje sestra tenkrát rodila v té nemocnici. Neteři naočkovali virus HIV a sestra se jím infikovala při kojení. Neteři je teď 13 let. Nakazili ji, když měla 40 dní. Od státu jsme dostali milion dolarů odškodnění. Teď bychom chtěli odjet na léčení do Itálie,“ říká arabský mladík, jehož sestra a neteř onemocněly AIDS. 


Nové vyšetřování? 


Kaddáfí původně požadoval, aby odškodnění zaplatily evropské země včetně České republiky, a to odpisem dluhů. Nakonec ale peníze vyplatil ze státní, tedy ze své kapsy. Příbuzní obětí to považují za nepřímý důkaz jeho zločinu. „Když tehdy rodiče se sestrou přišli do nemocnice, řekli jim, že přijeli nějací evropští specialisté, kteří budou děti léčit. Vzali děti a odnesli je jinam, kde jim naočkovali virus HIV. Myslím si, že to Kaddáfí udělal schválně. Bylo to v době mezinárodního embarga a on chtěl světu ukázat, jak tím lidé v Libyi trpí,“ myslí si arabský mladík. 


Všechny postižené rodiny se spojily do jedné organizace, která požaduje začátek nového vyšetřování. „Myslíme si, že za to může Kaddáfí, že to všechno vymyslel on. Je to jako s tím letadlem nad Lockerbie.Ty bulharské sestry jsou v tom nevinně - nevěděly, co v těch injekcích bylo. Kaddáfí se to pak pokoušel svést i na Mossad, ale to je k smíchu,“ říká otec nakažené dívky.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …