Bruselští úředníci stávkují: Více peněz Evropské unii

8. 11. 2012 17:40

Tisíce úředníků institucí Evropské unie se ve čtvrtek pustily do stávky. Nelíbí se jim uvažované snížení rozpočtu unie na období 2014 – 2020. Evropská komise chce navíc peníze ještě navýšit, což se však nelíbí členským zemím. Informuje o tom server Novinky.cz

Bruselští úředníci stávkují: Více peněz Evropské unii
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Bruselské odbory, které zastupují 55 tisíc úředníků Evropské unie tvrdí, že pokud nedojde k navýšení rozpočtu, budou mít nedostatek peněz a zaměstnanců k práci. Pokud se jejich požadavky nesetkají s kladnou odezvou, chtějí další stávkou ochromit chystaný summit, který Brusel připravuje na konec listopadu.

„Pokud nyní uvidíme kladnou reakci v tom smyslu, že představitelé EU přistoupí na sociální dialog a vyjednávání se zástupci odborů, tak možná nebude třeba opět stávkovat. Je ale dost možné, že v době summitu opět stávkovat budeme,“ řekla podle Novinek šéfka odborů Sylvie Jacobsová.

Ta pohrozila, že v případě nezvýšení rozpočtu nebudou úředníci schopni pracovat dále pro Evropu. Současný plán je totiž takový, že by do roku 2020 mělo dojít ke snížení počtu úředníků o pět procent. Plat řadového zaměstnance EU v Bruselu se podle serveru EurActiv pohybuje okolo 66 tisíc korun. Nejvíce pak pobírají eurokomisaři, jejichž měsíční plat činí něco přes půl milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…