„20 procent lidí pryč. Stát musí zeštíhlit.” Sehnal chce uzdravit státní rozpočet

21.06.2021 8:55

Stát musí radikálně zeštíhlit svůj aparát a propustit 20 procent lidí, bez toho se nepohneme z místě. Je o tom přesvědčen předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal. Schodek státního rozpočtu podle něho musíme snižovat o 100 miliard každý rok.

„20 procent lidí pryč. Stát musí zeštíhlit.” Sehnal chce uzdravit státní rozpočet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal

Předseda Aliance pro budoucnost varuje před stavem státního rozpočtu. “Je potřeba neustále opakovat, že současný schodek rozpočtu není žádná norma, není to nic, co by bylo v pořádku. Stát v době lockdownu utrácel miliardu korun za dopoledne, dvě miliardy denně! Soukromý sektor na to musí vydělat 20 miliard korun,” připomíná Pavel Sehnal.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7255 lidí

“Každý další rozpočet, který by Aliance pro budoucnost jako parlamentní strana měla schvalovat, musí být výrazně méně ztrátový. Nelze samozřejmě skočit z minus 500 miliard na nulu, ale progrese v tom musí být silnější. Musíme se zlepšovat alespoň v řádu 100 miliard ročně,” sděluje nekompromisně.

Znamená to prý hlavně snižování nákladů, bez toho to nepůjde. “Státní aparát se rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Takže 20 procent lidí ze státního aparátu musí pryč, je nutné vrátit je na trh práce. Dále na místě omezení nadužívání veřejných sociálních dávek a umožnění vzniku soukromého zdravotního systému ve větší míře, protože současné problémy ve zdravotnictví jsou z valné části dané neefektivností systému,” nastínil řešení Pavel Sehnal.

“Stát se nemůže ekonomicky uzdravit bez toho, aby byly zdravé soukromé firmy. “Kdo jiný na to má vydělávat? A vydělávat můžeme tehdy, když budou firmy zdravě hospodařit a ne že na ně stát navalí další náklady, zvyšování minimální mzdy a další poplatkové povinnosti,” popisuje.

Aliance pro budoucnost chce podle něho jednoznačně preferovat zájmy živnostníků a podnikatelů. “Říkáme státu: dejte nám prostor, abychom republiku uzdravili a vrátili k prosperitě. Vláda by neměla minimálně půl roku s výjimkou provozních věci přijímat žádné zákony. Každý další zákon, co vláda schválí, znamená další povinnost pro občana či podnikatele. Povinností už máme tolik, že nejsme skoro schopni všechny formální požadavky zákonů naplňovat,” konstatuje Pavel Sehnal.

¨

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…