60 procent z těch, co připlavou, nejsou žádní uprchlíci, uvedl na férovku ministr Chovanec

16.06.2015 13:31 | Zprávy

Česko je sice schopno přijmout určitý počet uprchlíků, trvá ale na tom, aby EU postupovala proti pašerákům lidí, kteří migranty z Afriky a Blízkého východu do Evropy převážejí. Před dnešním jednáním evropských ministrů vnitra to ve vysílání České televize uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přiznal rovněž, že jeho náměstek už italské straně nabídl pomoc při řešení problematiky uprchlíků. A to jak finanční, tak technickou i personální.

 60 procent z těch, co připlavou, nejsou žádní uprchlíci, uvedl na férovku ministr Chovanec
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Chovanec zopakoval, že Česko je připraveno pomáhat při zvládání uprchlické vlny jen na dobrovolné bázi. „Nechceme automatický přerozdělovací mechanismus. Myslíme si, že nic neřeší,“ uvedl s tím, že přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země EU za pomocí kvót by řešilo jen následky, ne příčinu problému.

„Chceme debatovat i o tom, jaké budou následovat akce směrem k organizovanému zločinu, to znamená k pašerákům lidí,“ řekl Chovanec. Stejný názor na problém migrantů, jako má Česko, mají podle ministra i pobaltské země, Velká Británie a další.

Většina uprchlíků jsou prý ekonomičtí migranti

Chovanec očekává, že debata na téma uprchlíků nebude jednoduchá a že bude velmi vášnivá. Jejím výsledkem prý ale nemůže být to, že automaticky všichni bez debaty přijmou návrh povinných kvót. „To není výsledek, který jsme ochotni akceptovat,“ upozornil politik. A poukázal na to, že nejméně 60 % příchozích jsou ekonomičtí migranti. Ochotu pomoct vyjádřil jen těm, kterým hrozí smrt nebo jiný způsob perzekuce. Proti povinným kvótám je ČR i proto, že existuje obava, že jejich automatickým zavedením by EU jen pobídla k příchodu na své území další lidi. „Na libyjských a dalších březích čekají statisíce migrantů, kteří do Evropy chtějí,“ upozornil Chovanec.

Přiznal, že už na jednání do Itálie poslal svého prvního náměstka. Italským kolegům nabídl tři možnosti pomoci. Jedna je finanční – Česko nabídlo Itálii příspěvek na řešení imigrace ve výši devíti tisíc eur. Další nabídnutá forma pomoci je vyslání českých specialistů, kteří by Italům pomohli s migrací. Třetí forma pomoci by byla dodávka techniky, například přístrojů na noční vidění k ochraně pozemní hranice. „Zatím od italských kolegů nemám zprávu, zda některé z těchto opatření využijí,“ podotkl Chovanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo, že se člověk nedoplatí. Proč? Odpověď přímo z Agrofertu

16:31 Máslo, že se člověk nedoplatí. Proč? Odpověď přímo z Agrofertu

Kdo může za drahé máslo? ODS má oblíbeného viníka - Andreje Babiše a Agrofert. Nyní cena másla podle…