„8 let natvrdo.“ BIS a Zeman: Radek John hlasitě vstoupil do hry

30.08.2021 12:54 | Ze sítí

Někdejší ministr vnitra a místopředseda Nečasovy vlády Radek John se během minulého měsíce oženil se svojí partnerkou Markétou a již delší dobu nepromlouvá do politiky, nyní jej však události donutily prolomit mlčení. Donutila jej k tomu kauza kolem odposlechů prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí, kterou tak, jak ji popisuje prezident, odmítá jak ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, tak i ministerský předseda Andrej Babiš (ANO). „Jako by podlehl iluzi, že stojí nad všemi, je nedotknutelný on a s ním i celá jeho parta,“ podivuje se nad Zemanem John a naznačil, co se dle něj mohlo dít, když byl Zeman premiérem.

„8 let natvrdo.“ BIS a Zeman: Radek John hlasitě vstoupil do hry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

Anketa

Důvěřujete Aleně Schillerové?

69%
28%
hlasovalo: 6208 lidí
John ohodnotil, že Zemanovo nařčení české rozvědky „skončilo naprostým debaklem“. Reagoval tak na čtvrteční vystoupení ředitele BIS Michala Koudelky, jenž na jednání sněmovní kontrolní komise uvedl, že za dobu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů a vyloučil, že by na něj Babiš tlačil, aby ukončil prověřování některé osoby.

Koudelka tím odpověděl na nařčení z prezidentské kanceláře, ve kterém během předminulého týdne zaznělo, že měla Bezpečnostní informační služba odposlouchávat lidi v Zemanově okolí, například jeho poradce Martina Nejedlého, který se na Hradě pohybuje řadu let bez bezpečnostní prověrky. Dodal, že mu měl Babiš říct, že odposlechy nechal zastavit.

Premiér Andrej Babiš se ovšem následně vůči útokům prezidenta Zemana rázně ohradil. Pro Právo jasně uvedl, že záležitost neřešil v přítomnosti kancléře Vratislava Mynáře, jak tvrdí Zeman i Mynář. Že prezident Zeman neměl hovořit pravdu, pak Babiš nastínil i směrem k výroku o zastavenení odposlechů.

„Vůbec nemůžu úkolovat BIS. Úkoly zadává vláda jako celek, nikoliv premiér. Je absolutně vyloučeno, abych něco takového dělal. Pan prezident velice nemá rád pana (ředitele BIS Michala) Koudelku. Já se snažil, aby pana Koudelku pan prezident přijal, aby ho vyslechl a nějak si to spolu vyjasnili,“ uvedl následně Babiš pro Právo.

John na tyto události píše, že „je šokující, že člověk pohybující se leta v exekutivě, si mohl myslet, že vzbudí pohoršení občanů nad tím, že BIS vyšetřuje jeho kontroverzní spolupracovníky“.

„Jako by podlehl iluzi, že stojí nad všemi, je nedotknutelný on a s ním i celá jeho parta. Jako by nevěděl, že v případě vážného podezření by mohla BIS zaplaťpánbů zahájit i vyšetřování nejvyšších státních činitelů včetně odposlechů, pokud by zahájení odposlechů řádně zdůvodnila soudu a soud by ho povolil. Šokující je ovšem i to, že považuje za normální, že by mohl chtít po premiérovi, aby intervenoval u BIS, aby zastavila odposlechy jeho spolupracovníků. Opravdu neví, že premiér nemá žádnou možnost ovlivňovat vyšetřování BIS? Anebo ještě horší možnost. Když byl sám premiérem, ovlivňoval vyšetřování BIS a BIS to tehdy dopustila, takže to dodnes Miloš Zeman považuje za normální běžnou praxi?“ tázal se John na Zemanovu minulost.

To by podle něho byl teprve skandál. „A ještě jedna věc je na jeho útoku na BIS naprosto neuvěřitelná. Udělal něco, co dosud žádný kdo těží z úniků BIS, neudělal. Práskl, že dokonce dvakrát kdosi s BIS ohrozil vyšetřování tím, že o něm poskytl informace vyšetřovaným anebo jejich okolí. Což je trestný čin. Právě tím směrem by se teď mělo rozjet vyšetřování,“ ukazuje bývalý ministr vnitra.

Prezident by tak dle něho mohl přispět „k očistě BIS od těch, kteří maří vyšetřování a k jejich potrestání“. „Trestní sazba za maření vyšetřování je pokud vím až osm let nepodmíněně,“ dodává.  


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

9:45 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

„Nenakupujte v Česku, přijeďte do Polska. Polsko – standardní evropská země.“ Takové video se objevi…