Analytik Koller píše, jak to prý opravdu bylo v roce '68. Možná vám to vyrazí dech

21.08.2014 12:40 | Zprávy
autor: jav

Vojenský analytik Martin Koller sepsal k výročí srpna 1968 text, ve kterém zpochybňuje řadu dodnes oblíbených a některými snad i záměrně přiživovaných mýtů o této historické chvíli. Realita podle něj mohla být úplně jiná, neboť kolem tohoto období existuje řada nezodpovězených otázek.

 Analytik Koller píše, jak to prý opravdu bylo v roce '68. Možná vám to vyrazí dech
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

„Rok 1968 je v současné historii prezentován jako úžasné demokratické vzepětí skvělého českého národa pod vedením nadšených demokratů,“ dostává se již Koller k „pražskému jaru“. Jako vojenský analytik v něm však prý vidí řadu podivných momentů. Například je záhadou, proč Leonid Brežněv nechal tento proces tak „rozjet“, když v NDR, Polsku nebo Maďarsku zasahovali Sověti se vší rázností mnohem dříve. Jakoby se prý v ČSSR převratu až tolik neobávali. A nebo naopak - jakoby jim vyhovoval.

„Potřebovali v rámci globálního geopolitického střetu studené války dostat do Československa svoji armádu,“ vysvětluje Koller. Prezident Novotný, jinak kovaný komunista, se však něčemu takovému bránil. Protože byl ale jinak zcela loajální, Sověti příliš nevěděli, jak na něj zatlačit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…