„Až pořad skončí, tak si tady věšte, koho chcete, ale teď ne!“ Horáček přišel do pořadu Soukupa a předvedl tam něco, s čím moderátor nepočítal

12.12.2017 23:03

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup přivítal v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Prozradil na sebe kdeco. Mimo jiné i to, že současného kancléře Vratislava Mynáře by vyhodil a na jeho místo by nastoupila mladá, velmi schopná pětadvacetiletá žena. Došlo i na tabuli „prospěšných a neprospěšných“ politiků, která minulý týden vzbudila takový poprask, když byl hostem pořadu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Horáček u tabule předvedl něco nevídaného.

„Až pořad skončí, tak si tady věšte, koho chcete, ale teď ne!“ Horáček přišel do pořadu Soukupa a předvedl tam něco, s čím moderátor nepočítal
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Michal Horáček v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

Jaromír Soukup v úvodu pořadu odvyprávěl biblický příběh o babylonské věži a zmatení jazyků. Po velké potopě lidé mluvili jedním jazykem, ale rozhodli se postavit věž až do nebe. Bůh je potrestal za jejich pýchu. Způsobil, že lidé začali mluvit různými jazyky. Proč mluvil o zmatení jazyků? Kvůli svému hostu Michalu Horáčkovi, který mluví více jazyky.

„Bál jste se sem přijít?“ zeptal se hned na úvod Soukup. „Proč bych se bál? To je asi 327. debata,“ odpověděl se smíchem prezidentský kandidát. „Víte, ono se říká, že straníme Miloši Zemanovi. Mohu vás ujistit, že nestraníme,“ pokračoval Soukup. A pak velký ohlas vzbudila magnetická tabule s panem Ovčáčkem. „Tak já vám řeknu, že pro vás ji mám taky,“ doplnil ještě.

Posléze se ho zeptal, zda se cítí být kandidátem tzv. pražské kavárny. Host odvětil, že se tak rozhodně necítí. „Víte, co já jsem slyšel? Že panu Ovčáčkovi platí provize pražská kavárna, protože on jí tak zpopularizoval,“ prohlásil před kamerami Soukup. „Já to neřeším,“ odpověděl na to Horáček.

Před prezidentskou volbou se necítí nervózně. Ať už to dopadne, jak chce, Horáček konstatoval, že je rád za to, že mohl objet celou zemi a mluvit s mnoha lidmi. Hlavně v menších městech.

Osobně má pocit, že měl v životě velké štěstí, hodně pracoval a díky tomu dosáhl něčeho, čeho řada lidí nedosáhne. Proto cítil povinnost se o svůj úspěch podělit. „Já jsem vždycky cítil, že ti, kteří mají štěstí, se o něj musí podělit s těmi, kteří ho nemají.“ Například pomáhal zakládat Běh pro paraple.

Pak čelil dotazu pána z publika. „Pane Horáčku, když jste vstupoval do tý naší nový doby s kapsama plnýma peněz, bylo to jen štěstí, nebo vám pomohlo i něco jiného?“ zeptal se jeden z diváků v publiku. Těsně po revoluci měl prý host v kapse jen 18 korun. Ale protože byl aktérem událostí sametové revoluce, sepsal o tom knížku, která lidi zaujala. Na téhle knize vydělal peníze a teprve ty vložil do dalšího podnikání.

Pojďte sem, uděláme si to spolu

O slovo se přihlásil další divák. „Na mě to působí tak, že se rád posloucháte. Myslíte, že by prezident měl být showman? Tak pojďte sem a uděláme si to spolu,“ smál se Horáček. Tazateli se však nechtělo vstoupit do arény. Horáček proto doplnil, že prezident musí být trochu showman.

Pár slov přidal i k amnestii Václava Klause. Tu totálně ztrhal. „Zejména aboliční článek Klausovy amnestie byla jedna z největších pohrom, která nás po revoluci potkala. Vždyť, jak se cítí ten, kdo dodržuje pravidla, ale úspěch oslavil ten, kdo pravidla obešel. Já bych nikdy nic takovýho neudělal,“ zesílil hlas Horáček. Ozval se potlesk.

„Víte, co je důležitější, že na Hradě sedí Martin Nejedlý. To je prodloužená ruka Kremlu, já o tom nepochybuju a ten člověk představuje větší riziko,“ upozornil Horáček. Poté prozradil něco, co si dosud nechával spíše pro sebe. S kým by na Hradě spolupracoval? Za kancléřku by si vybral mladou pětadvacetiletou ženu, která prý mluví anglicky, čínsky a je nesmírně šikovná. „Já chci dát šanci každému, ať je starej, ať je mladej, to je jedno,“ řekl před kamerami Horáček. Pokud by se tedy host stal prezidentem, stávajícího kancléře Vratislava Mynáře by nahradila mladá žena.

Jaromír Soukup po chvilce změnil téma. Chtěl vědět, jak by se Horáček stavěl k uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Horáček odvětil, že vždy fandil Izraeli, ale v této věci by chtěl být férový, takže by prosazoval, aby se západní část Jeruzaléma stala hlavním městem Izraele a východní část Jeruzaléma hlavním městem budoucího státu Palestina.

Soukup se vytasil s tabulí. A totálně pohořel

Jaromír Soukup se vytasil se svou tabulí a stejně jako po Jiřím Ovčáčkovi chtěl vědět, co si host myslí o Silviu Berlusconim, Angele Merkelové a o dalších politicích. Horáček však tuto hru Soukupovi totálně převrátil. „Já jsem tohle zažil za minulýho režimu, to je princip kádrování, kterej já odmítám,“ vypálil na Soukupa Horáček.

Ředitel Soukup si přesto trval na svém, chtěl znát názory Horáčka na německou kancléřku Angelu Merkelovou, na Jiřího Drahoše a podobně. Horáček se však nenechal do debaty vmanévrovat. „Netlačte mě do toho, ať si každý udělá názor sám,“ řekl Horáček. Vyjmenoval několik vlastních hrdinů. Paraolympioničku a vedle ní dámu, která se stará o své umírající spoluobčany. Takových hrdinů najdeme ve společnosti několik.

Pár slov padlo i k uprchlické krizi. „Musíme jako Evropani spolupracovat spolu,“ začal Horáček. „No to snad ne,“ vykřikla naštvaná dáma z publika. „No samozřejmě,“ bránil Horáčka další host v publiku. „Musíme spolupracovat na ochraně vnějších hranic,“ doplnil Horáček. Angelu Merkelovou si zvolili Němci, ona se musí zodpovídat jim. Podle Horáčka však udělala chybu v tom, že svá rozhodnutí nekomunikovala s dalšími partnery v Evropě.

Jednomu z diváků tato odpověď nestačila a chtěl znát Horáčkův názor na paní Merkelovou a na další evropské politiky. Horáček však jen zopakoval, že evropští politici se musí zodpovídat voličům ve svých domovských zemích. Názor Čechů na Angelu Merkelovou neovlivní pozici Merkelové v Německu.

Soukup se snažil vrátit ke hře s tabulí a vytáhl fotografii Jiřího Drahoše, o kterém Horáček v minulosti řekl, že je to člověk, který připomíná mlhu, protože nemá pevnější názory. Soukup tedy chtěl dát Horáčka na zápornou polovinu tabule. „Ne, ne, vůbec to tam nedávejte. To není s mým svolením. Až pořad skončí, tak si tady věšte, koho chcete, ale teď ne,“ konstatoval Horáček.

Tvrdý byl vůči komunistům. Podle Horáčka je to strana pokrytá hanbou. Nechtěl se však příliš vyjadřovat k tomu, zda SPD Tomia Okamury považuje za demokratickou stranu. Nechtěl ani odpovědět na otázku, zda je správně, že jel Miloš Zeman na sjezd hnutí Tomia Okamury. „Prezident může jezdit, kam uzná za vhodné,“ konstatoval Horáček.

Soukup si po chvilce posteskl, že si z toho Michal Horáček dělat svůj vlastní pořad. „Ale tohle je Aréna Jaromíra Soukupa,“ připomněl prezidentskému kandidátovi Soukup. „A vy si odpovídáte, na co chcete,“ zlobil se dál ředitel TV Barrandov. Po chvilce Horáčkovi sdělil, že je jako host nervózní. „Ne, já nejsem nervózní. Když vy tady tak pořád chodíte,“ kroutil hlavou Soukup. „Vy jste tady doma, tak já dělám jen to, co vy. Vy tady děláte čaču,“ smál se Horáček na Soukupa.

Vy rozhodujete, obrátil se Horáček na publikum. Vysloužil si velký potlesk

„Víte, vy tady máte spoustu vzletných slov, ale trošku skutek utekl,“ obul se do Horáčka Soukup.

Chtěl slyšet několik jasných odpovědí na jasné otázky. „Jmenoval byste premiérem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše?“ zeptal se moderátor. Horáček uvedl, že by Babiše jmenoval, protože v tuto chvíli není trestně stíhán. Současně by však jednoznačně byl pro vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Jednoznačně se postavil za konání přímé volby prezidenta. „Máme tady přímou volbu, vy rozhodujete a ne politici,“ obrátil se na publikum Horáček. A vysloužil si potlesk.

Host se také jasně přihlásil k zákonu o obecném referendu. Ohledně odvolávání politiků by však byl opatrnější. Horáček zdůraznil, že politiky můžeme odvolat ve volbách.

Došlo i na ekonomické sankce vůči Rusku.

Bojíte se islamizace Evropy? „Samozřejmě,“ odvětil Horáček. Jako kulturní antropolog ví, že strach z jinakosti je v nás zakořeněn. Je to přirozené.

Odpověděl také na otázku, jak by jako prezident pomáhal důchodcům. „Proto jsem slíbil, že dám celý svůj plat na fond seniorů.“ Vedle toho by jako prezident upozorňoval na problémy seniorů. Podle svých slov by ale nezapomínal ani na bytové problémy rodin. Zasazoval by se o větší podporu nájemního bydlení.

Když se Soukup loučil s diváky, konstatoval, že dnešní pořad byl živý a skvělý. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…