„Bába se pomátla.“ Šabatová žádá brutální opatření: Přísné tresty

06.05.2019 11:54 | Zprávy

Již jsme vás informovali o návrhu ombudsmanky Šabatové, že by firmy měly zveřejňovat rozdíly mezi platy žen a mužů. A kdo by nesplnil, neměl by možnost ucházet se o státní zakázky. Návrh v Reflexu rozebral Petr Kolman, který ho prohlásil za nedomyšlený a dodal, že v Čechách a na Moravě by se určitě našli takoví, kteří by ho zneužili. A bývalý poslanec ANO na to šel ještě tvrději: „Bába se definitivně pomátla...“

„Bába se pomátla.“ Šabatová žádá brutální opatření: Přísné tresty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová

Před nějakou dobou proběhla médii krátká zpráva o výroční zprávě o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2018. Šabatová na úvod konstatuje, že český zákoník práce garantuje právo na spravedlivou odměnu. „Ačkoliv zákon takto chrání zaměstnance po mnoho let, toto právo bývá v praxi nevymahatelné, protože zaměstnanci si protiprávního jednání zaměstnavatele často nejsou vůbec vědomi. Proto je přístup k informacím zásadním předpokladem, aby zaměstnanci mohli spravedlivé odměny dosáhnout – ať již vyjednáváním se zaměstnavatelem, či rozhodnutím soudu. Větší informovanost zaměstnanců může také vytvářet tlak na zvýšení odměn u nejhůře placených zaměstnání. Stávající právní úprava ale platovou transparenci prakticky nezaručuje a mnozí zaměstnavatelé se snaží zveřejnění informací o odměňování předcházet, když v pracovních smlouvách zavazují zaměstnance k mlčenlivosti ohledně výše jejich mzdy,“ říká Šabatová a vyvozuje z toho tento záměr:

„Ochránkyně se domnívá, že by v české právní úpravě měla být výslovně stanovena nicotnost právního jednání, jímž se zaměstnanci zaváží k mlčenlivosti ohledně výše své odměny. K vyšší transparentnosti by rovněž přispělo stanovení povinnosti zaměstnavatelů uvést v pracovní inzerci výši nabízené odměny, povinnosti uvést na dotaz zaměstnance či odborové organizace průměrnou odměnu žen a mužů vykonávajících stejnou práci (bez zveřejnění odměn za práci konkrétních zaměstnanců) a u zaměstnavatelů s vyšším počtem zaměstnanců stanovení povinnosti pravidelně zveřejňovat informace o rozdílech v odměňování svých zaměstnanců a zaměstnankyň. Pokud by tito zaměstnavatelé informační povinnost nesplnili, nemohli by se ucházet o veřejné zakázky.“

Celý text ZDE

Na trhliny v nápadu veřejné ochránkyně práv upozorňuje v Reflexu právník Petr Kolman. Problém podle něj spočívá někde jinde, v terminologické nedůslednosti. „Netroufám se říct, zda je to záměr či nedbalost, která se dlouhodobě line českým veřejným prostorem v oblasti odměňování.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proti Fialově a Rakušanově válečnému gangu.“ Docent Ševčík zve na demonstraci

19:44 „Proti Fialově a Rakušanově válečnému gangu.“ Docent Ševčík zve na demonstraci

Docent Miroslav Ševčík vyzývá veřejnost k účasti na demonstraci „Česko proti válce“. Sám se hlásí k …