„Babiš naříkal v Lánech. A nic. A zase nic.“ Tak přišel úder Zemana přes PL. Příběh pokračuje

11.03.2021 11:14

Sabina Slonková odhalila, co předcházelo včerejšímu bouřlivému rozhovoru prezidenta Miloše Zemana pro ParlamentníListy.cz. Bezradný premiér se měl sejít s prezidentem, který navrhl výměnu na postech ministrů. Nic se však opakovaně nedělo a Miloši Zemanovi měla dojít trpělivost. „Andrej Babiš je tím, kdo tahá za kratší konec. Nejpozději po říjnových volbách se může stát, že bude na prezidentovi závislá jeho další politická kariéra. Jak se rozhodne?“ ptá se novinářka.

„Babiš naříkal v Lánech. A nic. A zase nic.“ Tak přišel úder Zemana přes PL. Příběh pokračuje
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39165 lidí

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a šéfka SÚKL Irena Storová svým odmítáním ruské vakcíny Sputnik nesou plnou odpovědnost za úmrtí českých občanů na onemocnění covid-19. Podle něho by oba měli být odvoláni, o čemž bude přesvědčovat premiéra. ParlamentnímListům.cz to včera řekl prezident Miloš Zeman, čímž vzbudil spoustu reakcí ať již mezi politiky, tak i v médiích.

Investigativní novinářka Sabina Slonková na serveru Neovlivni zveřejnila článek, v němž vypráví příběh, který se měl odehrát během února. Podle ní vše začalo 12. února tohoto roku, kdy se nákaza koronaviru razantně zhoršovala, premiér si nebyl schopný prosadit prodloužení nouzového stavu v Poslanecké sněmovně a ministr zdravotnictví Jan Blatný prý nevypadal, že celou situaci zvládá. Následně k večeru předseda vlády vyrazil za prezidentem do Lán, kdy dle Slonkové vypadal mnohem více zničeně, než je u něj obvyklé.

„V podstatě celou dobu kňoural, jak mu to všichni kazí. Že se nemůže na nikoho spolehnout a nemá se o koho opřít,“ popsal zdroj webu Neovlivni. Miloš Zeman dle tohoto zdroje nabídl premiérovi svoji pomoc. „Premiér řekl, že to zvládne sám. A sám na schůzce mluvil o personálních změnách ve vládě, především na postu ministra zdravotnictví. Prezident z jejich schůzky odcházel s přesvědčením, že se na změnách právě dohodli,“ pokračovala Slonková na svém webu Neovlivní.cz.

Anketa

Věříte léku ivermektin?

66%
7%
hlasovalo: 15134 lidí

Jenomže se nic nedělo a prezident měl prý díky svému novému poradci Romanu Prymulovi dobré informace o tom, s jakou bezmocí vládní kabinet k aktuálnímu boji s pandemií přistupuje a Zemana celá situace vyburcovala.

„Podle politiků z Lidového domu proto prezident zavolal Janu Hamáčkovi, lídrovi ČSSD, s nímž podle informací Neovlivní.cz řešil otázku výměny ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Právě proto pak v ČSSD vznikl plán na prohození resortů, kdy by si sociální demokraté vzali zdravotnictví a diplomacii nechali obsadit hnutím ANO. Plán nakonec zveřejnila televize CNN Prima News,“ tvrdí Slonková.

Opět se však nic nestalo, rošáda neproběhla a Miloš Zeman prý proto usoudil, že musí přitvrdit. Právě proto prý řekl v našem rozhovoru to, co řekl. To, že situaci myslí vážně potvrzuje například varování pro Andreje Babiše v odpovědi na dotaz, zda bude selhání, když ministra Blatného premiér podrží. „Nemluvil bych zrovna o selhání, ale rozhodně by to nepřispělo k dalšímu zlepšení našich přátelských vztahů,“ naznačil prezident premiérovi prostřednictvím PL.

Andrej Babiš však dle svých včerejších slov výměnu na ministerských postech nechystá, dle Slonkové to však nic nemusí znamenat, neboť premiér je údajně známý svojí nevypočitatelností a častou změnou názorů. „Každopádně z prezidentova okolí se začaly šířit informace, že tentokrát to Miloš Zeman svému dosavadnímu spojenci nedá zadarmo. A Andrej Babiš je tím, kdo tahá za kratší konec. Nejpozději po říjnových volbách se může stát, že bude na prezidentovi závislá jeho další politická kariéra. Jak se rozhodne?“ zakončila novinářka svůj text.

Nezvykle ostré prohlášení vůči premiérovi ještě prezident republiky rozšířil v druhé části rozhovoru, kde dokonce za jistých okolností připustil možnost pádu vlády. „Lze si snadno představit, co by vypuklo, kdyby se v České republice zastavilo, byť na jeden týden, očkování kvůli nedostatku vakcín. To by byl skoro důvod na pád vlády,“ sdělil prezident (více ČTĚTE ZDE).

Nutno podotknout, že ze strany Miloše Zemana jde vůči premiéru Babišovi skutečně o nebývale ostrá slova. Za poslední roky se nestalo, že by hlava státu jakkoli výrazněji kritizovala šéfa hnutí ANO. Právě naopak platilo, že je politické spojenectví Zeman – Babiš pevné a funguje efektivně a bez zádrhelů. Prohlášení o tom, že pokud premiér dané personální změny ve vládě i SÚKL neprovede, povede to ke zhoršení jejich vzájemných vztahů, tak skutečně lze brát jako varování. 

Skutečnost, že Zemanova kritika premiéra zaskočila, může potvrzovat i fakt, že Andrej Babiš na vše reagoval až s odstupem několika hodin. O tom, jak se celá situace vyvine, by mělo být jasněji v pondělí 22. března, kdy Andrej Babiš zamíří k prezidentovi na již domluvenou schůzku. 

Pokud jde o setrvání Tomáše Petříčka ve vládě, tam není jistého nic. Podle několika zdrojů redakce by se Hamáček dosavadního ministra zahraničí rád zbavil, musí ale vybrat vhodný čas. Petříček totiž hodlá na dubnovém sjezdu sociální demokracie kandidovat proti Hamáčkovi na předsednický post.

Jako pravděpodobnější se jeví varianta, že prozatím ministr zahraničí na svém postu zůstane, ale po neúspěšné kandidatuře na post šéfa ČSSD a Hamáčkově obhajobě této funkce, se bude muset poroučet. PL již dříve informovaly o tom, že se Tomáši Petříčkovi nepodařilo v samotném počátku pro svou kandidaturu vyjednat podporu ani své domovské pražské organizace, což mnohé naznačuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…