„Babiš přísahal na zdraví svých dětí a vnoučat!“, „občas nás posílal do dámských pohlavních orgánů!“ U Moravce to vřelo

07.05.2017 14:35

Václav Moravec si do Žižkovské věže pozval pětici lídrů sněmovních stran, aby jim umožnil probrat aktuální vládní krizi přímo před kamerami. Tohle všechno zaznělo.

„Babiš přísahal na zdraví svých dětí a vnoučat!“, „občas nás posílal do dámských pohlavních orgánů!“ U Moravce to vřelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Otázek Václav Moravec

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi měli být premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), šéf KSČM Vojtěch Filip, předseda ODS Petr Fiala a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dorazili skoro všichni. Ve studiu chyběl jen Andrej Babiš. Moravec zdůraznil, že šéf hnutí ANO byl pozván, židli má ve studiu připravenou, a pokud chce, může dorazit i během vysílání, které potrvá ještě hodinu a půl. 

Úvodní slovo v diskusi dostal předseda lidovců Pavel Bělobrádek, kterému se na jedné straně zdá, že koaliční smlouva je v kómatu, ale na straně druhé je vlastně otázka, zda vůbec máme nějakou vládní krizi, když vlastně k demisi kabinetu nedošlo. Odmítl spekulovat o tom, kdo Andreje Babiše může nahradit ve vládě, protože prezident Miloš Zeman Babišovu demisi ještě nepřijal. 

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Předseda KSČM Vojtěch Filip se prý velmi zlobí na vrcholné představitele České republiky. Za to, co na Hradě předvedli prezident Miloš Zeman a premiér Sobotka. Za T. G. Masaryka by prý k něčemu podobnému nedošlo, protože zakladatel našeho státu by to nepřipustil.

Posléze všem přítomným doporučil konání předčasných voleb, pakliže ve studiu slyšíme, že je koaliční smlouva v kómatu. „Já nevím, čeho se pánové bojí, nevím, jestli tolik lpí na svých funkcích, ale předčasné volby jsou podle našeho názoru tím nejlepším řešením,“ zdůrazňoval Filip s tím, že předčasné volby by se daly uspořádat ještě před prázdninami.

Kalousek je rád, že si Sobotka rozmyslel demisi vlády a přijal odpovědnost za chod vlády. Odchod Babiše však podle Kalouska nesejme z premiéra odpovědnost za to, že v roce 2013 Babiše vzal do vlády.

„Výrok, který jsem zaznamenal, že nový ministr financí by měl být nominován za hnutí ANO, ale neměl by mít vazby na Agrofert, tak to je přece politický protimluv. My přece všichni víme, že hnutí ANO je jen politickou divizí Agrofertu a kohokoli nominuje Andrej Babiš, bude mít vazby na Agrofert. Jenom říkám, že bude-li to nominant za ANO, tak to bude jen kosmetická změna,“ rýpl si Kalousek do Sobotky.

Když se dostal ke slovu Petr Fiala, pustil se do celé vlády. Vysmál se Bělobrádkovi, který odmítl aktuální situaci nazývat vládní krizí. Podle předsedy ODS předvádí koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL neuvěřitelný cirkus, kterého se občanští demokraté odmítají účastnit. Nesouhlasí se šéfem KSČM v tom, že by se daly předčasné volby stihnout ještě před prázdninami. To by totiž znamenalo, že by bleskově musela konat především Poslanecká sněmovna a pak také Miloš Zeman, což podle Fialy nelze očekávat. Za realistické považuje uspořádání předčasných voleb na začátku září. Pokud na to ostatní strany nepřistoupí, půjde ODS svou vlastní cestou a bude voličům představovat svůj program. „Sto devadesát konkrétních kroků a vy si hrajte tuto trapnou hru,“ vypálil Fiala.

Bělobrádek a Sobotka však Fialův plán odmítli. Podle premiéra by pak došlo k tomu, že by spadly pod stůl zákony, které ještě mohou pomoct občanům. Sobotka má prý na mysli novelu stavebního zákona, novelu zákoníku práce a tak podobně. „Jeden silný argument jsou evropské fondy. Pokud dojde k přerušení vlády a bude volební kampaň, tak tu nebude tlak na čerpání evropských peněz,“ upozornil Sobotka. To však nic nemění na tom, že jako předseda vlády musel řešit vystupování Andreje Babiše kolem jeho kauz.

Fiala se však do Sobotky obul. „Pokud tady pan premiér říká, že něco řeší a musel to řešit, tak já konstatuji, že to řeší špatně a ve špatný čas. Kdybychom toto viděli u kauzy Čapího hnízda, tak by to mělo nějaký smysl, ale ten cirkus, co jsme tady viděli teď? A pokud už tady byl ekonomický růst, tak proč z toho také něco nemají občané? Tato vláda pro ně nic neudělala, a proto říkám, pojďme to trapné divadlo ukončit a konat předčasné volby.“

Moravec obrátil pozornost k prezidentu republiky. Připomněl vystoupení Miloše Zemana, který v roce 2011 prohlásil, že na Andreje Babiše je třeba dávat si pozor, protože budovatel Agrofertu údajně nectí dohody.

„Pokud jde o pana Babiše, tak jsem byl přímým účastníkem dohody podepsané při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že Andrej Babiš tuto dohodu nedodržel,“ konstatoval před kamerami Zeman v roce 2011.

V tu chvíli Fiala připomněl, že by podle ODS měl Zeman ve funkci prezidenta skončit a nepokračovat příštích pět let. „My jsme tady jediní, kteří tady říkají, pojďme postavit vlastního silného kandidáta. ODS jasně říká, že by Miloš Zeman neměl pokračovat v úřadu prezidenta. Ale já jsem z úst ostatních kolegů neslyšel, že by byli ochotni hledat nějakého společného protikandidáta. „To, co jsme viděli na Pražském hradě v posledních dnech, to bude hodně vysoko na pomyslném žebříčku hanby,“ posteskl si Fiala.

Kalousek zašel v kritice Miloše Zemana také dost daleko. „On pan prezident nejenže změnil názor, ale on je dokonce ochoten nést za Andreje Babiše nemalá rizika. Pokud byl tento týden k něčemu dobrý, tak k tomu, že prezident nastínil, že Miloš Zeman a Andrej Babiš jedno jsou. Já myslím, že to je důležitá informace. Každý, kdo bude volit hnutí ANO, musí vědět, že bude volit i Miloše Zemana. Prostě Zeman a Babiš jedno jsou,“ opakoval Kalousek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Sobotka se pokusil vysvětlit, proč v roce 2013 vstoupil do vlády s Andrejem Babišem. „Já jsem očekával, že když Andrej Babiš vystupoval jako mravokárce, tak jsem předpokládal, že má svoje věci v pořádku. Ale ukázalo se, že nemá,“ řekl Sobotka.  

Pomáhá vláda lidem, nebo jim spíš škodí?

Pak slovo znovu dostal Vojtěch Filip a pustil se do celé koalice. „Přijali jste hloupý zákon, který vám vnutila Rekonstrukce státu. Je to absolutně hloupý zákon, protože dává víc práv solárním baronům, zatímco městské teplárny nemohou skoro nic. A vy si za tímhle zákonem stojíte,“ vypálil na Sobotku předseda KSČM kvůli zákonu o registru smluv.

„Babiš je místopředsedou vlády a jasně poškozuje zájmy státu. Ten zákon od Rekonstrukce státu zásadně ponížil úroveň českého majetku. A on se k tomu pan Babiš zavázal. Já nechápu, jak se politik může zavázat k tomu, že bude prosazovat zákon nějaké nátlakové skupiny,“ rozčiloval se Filip.

Také podle Fialy vymýšlela vláda hlouposti, kterými týrá občany, ale nic pozitivního neudělala. Sobotkova vláda prý chránila silné hráče proti těm slabým. „My to chceme obráceně, my tady chceme chránit ty slabé proti těm silným. My to chceme zcela opačně, my chceme ve vládě chránit občany proti těm silným a máme k tomu 190 konkrétních kroků,“ rozohnil se Fiala.

Sobotka se snažil svou vládu hájit, ale využil té příležitosti také k tomu, aby se znovu vymezil proti svému ministrovi financí Babišovi. „Je chyba, že tady Andrej Babiš není, aby si obhájil své výsledky ve vládě a práci ministrů za hnutí ANO. To je jeho zbabělost, že sem do vysílání nepřišel. Já jsem tady proto, abych hájil práci této vlády,“ bránil se Sobotka, přičemž znovu zaútočil na Babiše.

Bělobrádek se také jal hájit koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zkritizoval TOP 09 a ODS. „Já si myslím, že je to dané tím, že tu byla vaše vláda a dělala to, co dělala. To vy jste vzali do vlády Věci veřejné a Andrej Babiš udělal to samé, jen si k tomu ještě přikoupil noviny. Takže ta vaše kritika je pokrytecká. Já musím odmítnout také to, že tato vláda občanům nic nepřinesla,“ udeřil Bělobrádek. Vláda podle něj snížila daně rodinám s dětmi, zvýšila penze a tak podobně. Není tedy rozhodně pravda, že by tato vláda pro občany nic nedělala.

Babiš to celé takhle plánoval, smáli se svorně Kalousek s Filipem

Na přetřes přišly také tajné nahrávky Andreje Babiše kolující po internetu. Na nich Babiš debatuje s dnes již bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem o tom, jakou kauzu použijí a kdy. Hosté se shodli na tom, že je to nepřijatelné, a přiklonili se ke svolání mimořádné schůze, která k otázce ovlivňování médií proběhne ve středu 10. května. Kalousek, Fiala, Bělobrádek i Sobotka pořádání takové schůze akceptovali. Bělobrádek poukázal ovšem také na to, že ty nahrávky pocházejí bůhví odkud a hrozivě působí, že tu takhle někdo může nahrávat vicepremiéra české vlády.

Filip rovnou konstatoval, že o nezávislosti tisku si nedělá iluze. „Já si nedělám žádnou iluzi o nezávislosti médií, to je sice hezké... Ale proto máme Haló noviny a nijak se tím netajíme,“ konstatoval Filip. Pokud by MF Dnes přiznala, že Andrej Babiš ovlivňoval skrze Marka Přibila její obsah, bylo by to v pořádku. Kdyby bylo v záhlaví MF Dnes uvedeno cosi ve stylu „Noviny Andreje Babiše“, bylo by prý všechno v pořádku.

Filip okamžitě vrátil pozornost k celé vládě. „Podívejte se na to, že všechny ty korupční aféry vyvolávají členové vlády proti sobě. To je realita taková, že už výraznější ani být nemůže,“ hřímal ve studiu šéf KSČM.

Posléze se shodl s Miroslavem Kalouskem na tom, že Andrej Babiš od počátku plánoval, že si coby politik podrží kontrolu nad svými novinami a využije je v politickém boji. „Vždyť on si to tak naplánoval, on ničemu nepodlehl, to byl plán. Ale podlehly mu ty redakce,“ smáli se svorně Filip a Kalousek.

V tu chvíli si ovšem vzal znovu slovo Bohuslav Sobotka. „Já vám řeknu, proč jsem to řekl. Andrej Babiš přísahal na zdraví svých dětí a vnoučat. A kdy někdo takhle přísahá, tak já to beru vážně,“ zdůrazňoval premiér. Uznal ovšem, že Babiš něco říkal a nějak jinak konal.

Sobotka s Bělobrádkem posléze prozradili, že vládnout s Babišem není jednoduché. Občas prý používá velmi ostrý slovník. „Pan Babiš nás občas poslal do dámských pohlavních orgánů,“ řekl Bělobrádek. Přesto se pánové shodli na tom, že má smysl dovládnout.

Kalousek s Fialou hřímali, jak tato vláda vystavuje občany stále důkladnějším kontrolám a omezuje prostor svobody. Filip zašel ještě dál. „Tak jak koalice podcenila migrační vlnu, tak hazarduje s osudem země, když počítají s tím, že to nějak dovládnou,“ udeřil v úplném závěru Filip.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…