„Bachmut – nedůležité město.“ Český novinář analyzoval vývoj a přidala se Džamila

15.04.2023 19:40 | Ze sítí

„Vyčerpávající boje o Bachmut, ve své podstatě nedůležité město Donbasu, které se Rusku ani po několika měsících stále nepodařilo dobýt, ukazují, že ruská armáda je přinejmenším stejně vyčerpaná jako ta ukrajinská,“ komentuje ve své analýze uniklých amerických dokumentů novinář a komentátor Luboš Palata. Moskva dle jeho rozboru dokumentace není schopna ani přes mobilizaci rezerv dosáhnout nějaké rozhodující převahy na bojišti. „Ukrajina zvítězí!“ vyvozuje si z toho exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

„Bachmut – nedůležité město.“ Český novinář analyzoval vývoj a přidala se Džamila
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Džamila Stehlíková rozebírá psychiku Vladimíra Putina

Anketa

Získají Ukrajinci někdy zpět Krym?

hlasovalo: 29933 lidí
Americká média v posledních dnech uveřejnila množství informací, které mají pocházet z utajovaných amerických dokumentů, jež unikly na sociální sítě. Americké úřady v souvislosti s únikem podezírají 21letého člena letecké složky národní gardy státu Massachusetts Jacka Teixeiru.

Dokumenty, které se týkají i ruského napadení Ukrajiny, ve své analýze na serveru Deník.cz rozebral komentátor Luboš Palata a poukázal, že je otázkou času, kdy se dozvíme bližší informace, z nichž bude patrné, zda se nějaké vypuštěné informace ve skutečnosti nestaly pouze zpravodajskou hrou směrem k Rusku.

Rozebírá, že údajné uniklé dokumenty pochybují například o tom, zdali je schopná provést Ukrajina úspěšnou protiofenzivu „Útočit je něco jiného než nějaké území bránit. Převahu, a to v poměru 3:1, doporučovanou vojenskými stratégy, Ukrajina nemá, stejně jako nemá dostatek moderní západní techniky,“ poznamenal s tím, že tomu zřejmě nepomůže ani 250 západních tanků.

Věnoval se také ruské snaze o dobytí Bachmutu. Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin často tvrdí, že v případě ruského postupu u Bachmutu a Soledaru nelze příliš hovořit o ruské armádě, ale právě o jeho Wagnerovcích, kteří mají v oblasti převažovat, Palata pak k situaci kolem sedmdesátitisícového města poznamenává: „Vyčerpávající boje o Bachmut, ve své podstatě nedůležité město Donbasu, které se Rusku ani po několika měsících stále nepodařilo dobýt, ukazují, že ruská armáda je přinejmenším stejně vyčerpaná jako ta ukrajinská.“

„Moskva není schopna přes mobilizaci rezerv dosáhnout nějaké rozhodující převahy na bojišti. Uniklé dokumenty hovořící o rozporech v ruském vedení nejsou proto také překvapivé. Podle nich Rusko nedokáže v tomto roce obsadit ani celý Donbas. Stejně tak i údaj o nejméně sto tisících padlých ruských vojácích odpovídá konzervativnímu odhadu ruských ztrát,“ doplnil.

Zároveň odmítá, že by dokumenty naznačovaly možnost, že by válka na Ukrajině mohla skončit již v tomto roce. Je to prý „nepravděpodobné“. „Muselo by dojít k vnitřnímu zhroucení jedné z válčících stran. Poklesne ale zřejmě intenzita bojů,“ shrnul, co mají dokumenty naznačovat.

Přestože sice uniklé dokumenty hovoří o neschopnosti ruské armády dosáhnout v posledních měsících jakéhokoli většího úspěchu, mají také zpochybňovat možnost rychlého ukrajinského osvobození Ruskem okupovaných území. Podle exministryně Stehlíkové je však i přes určitou nepředvídanost jasno, kam vše směřuje.

„Dějiny nás učí, že výsledek války je nepředvídatelný. Přesto vítězství Ukrajiny je mnohonásobně pravděpodobnější, než její porážka. Cílem šíření amerických dokumentů je právě možnost různých výkladů, rozdmychávání strachu a zpochybňování vítězství Ukrajiny. Ukrajina zvítězí!“ pravila Stehlíková rozhodně na svém twitterovém účtu.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchod

zdravím p.Jurečka , nedávno jste prohlásil že se zrychluje vyřizování výplat důchodů , takže bych vám chtěl touto cestou poděkovat za krásné a pohodové vánoce a kladu si otázku jak by se ke mně stavěl stát kdybych mu dlužil 60.000 kč .děkuji za odpověd

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

16:50 Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

Polští řidiči kamionů nadále protestují proti neomezenému přístupu ukrajinských dopravců na polské ú…