ČEZ přijde o licenci v Bulharsku. Kuba s Kalouskem se hádají, kdo má mluvit za vládu

19.02.2013 18:24

Premiér Petr Nečas (ODS) očekává, že Bulharsko ve sporu s energetickou společností ČEZ dodrží své mezinárodní závazky i úmluvu o ochraně investic. Premiér v tiskovém prohlášení uvedl, že problém s vysokými účty za elektřinu považuje za zpolitizovaný a výroky bulharských představitelů vůči ČEZ za nestandardní. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) v Bruselu řekl, že o situaci hodlá jednat v Evropské komisi.

 ČEZ přijde o licenci v Bulharsku. Kuba s Kalouskem se hádají, kdo má mluvit za vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Bulharský premiér Bojko Borisov dnes po několika týdnech protestů proti vysokým účtům za elektřinu prohlásil, že Skupina ČEZ přijde o licenci na distribuci elektřiny. Nečas označil takový výrok za nestandardní.

 "Očekávám, že Bulharsko jako člen Evropské unie bude dodržovat mezinárodní závazky, evropské právo i vlastní zákony včetně těch, které se týkají ochrany zahraničních investic," uvedl Nečas. "O nastalé situaci budu mluvit s generálním ředitelem ČEZu (Danielem Benešem) stejně jako budu chtít slyšet od bulharských představitelů důvody, které je vedly k takto bezprecedentnímu kroku," doplnil.

Podle Kuby je situace alarmující

"Ta situace pro nás je samozřejmě velmi alarmující, a to především z pohledu toho, že Bulharsko jako člen Evropské unie v tomto z našeho pohledu postupuje naprosto bezprecedentně," řekl ČTK a Českému rozhlasu ministr Kuba v Bruselu, kde se účastnil jednání ministrů odpovědných za konkurenceschopnost.

Evropská komise se k problému zatím nechce moc vyjadřovat, zatím čeká na vyjasnění situace. "Odpovědnost je v první řadě na členské zemi, a to především na regulačním úřadu dohlížejícím na trhu s energií," podotkla dnes mluvčí Evropské komise pro energetiku Marlene Holznerová. Podle Kuby nelze zatím předjímat, co by ztráta licence mohla znamenat pro ČEZ a hlavně pro stát, který je hlavním akcionářem. Ministr podotkl, že situaci už konzultoval s vedením českého energetického gigantu. 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale prohlásil, že Kuba nemá oprávnění vyjadřovat se za ČEZ. Kalousek připomněl, že ČEZ má své orgány, představenstvo a dozorčí radu, a též svého akcionáře, kterým je většinově ministerstvo financí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…