„Časově to nesedí!“ Ruský agent s jedem: Lavina po nových odhaleních. Ale Jakub Janda a Ondřej Kundra...

10.05.2020 19:57

Lidovky.cz se ve svém textu věnovaly příletu vysoce postaveného důstojníka ruské tajné služby FSB, který měl podle všeho přicestovat 14. března do Prahy, kde na něj čekal šéf bezpečnosti ruské ambasády. Jak to celé bylo a zda měl s sebou jed, se zatím nevyšetřilo. Exministr vnitra Martin Pecina v té souvislosti například poukazuje na časový nesoulad. Analytik Jakub Janda se naopak stydí za vládu a v celé věci se staví za BIS.

„Časově to nesedí!“ Ruský agent s jedem: Lavina po nových odhaleních. Ale Jakub Janda a Ondřej Kundra...
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Na přesun cizího zpravodajského důstojníka dostala tip česká kontrarozvědka BIS – a to od anonymního pisatele. Ten uvedl identitu důstojníka, skutečnost, že má u sebe jedno nebo dvě zavazadla a v nich jedy – ricin a saxitoxin. Anonym zároveň upozornil, že nebezpečí číhá na dva pražské politiky – primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). První nechal v únoru přejmenovat adresu ruské ambasády na náměstí Borise Němcova, druhý je trnem v oku za iniciaci pomníku vlasovcům (hovoří o tom již od loňského roku). Do skupiny chráněných osob později přibyl i starosta pražské městské části 6 Ondřej Kolář, jenž nechal odstranit pomník Koněva (k tomu došlo začátkem dubna).

BIS následně ztotožnila konkrétního důstojníka FSB, jenž zavítal do Prahy 14. března. Měl skutečně i dvě zavazadla. „Ve spolupráci se zahraničními partnery se navíc podařilo potvrdit i další detaily z anonymu. Potvrdit se podařilo mimo jiné to, že se v Evropě vyskytuje síť agentů ruských tajných služeb, kteří mají za úkol umlčet lídry ruské opozice v cizině,“ píšou Lidovky.cz.

Zpravodajci kontrarozvědky zároveň intenzivně prověřovali, zda Rus u sebe skutečně měl dva zmíněné jedy. Předtím, než se však toto objasnilo, došlo k vyzrazení skutečnosti, že Češi o možném riziku vědí. Již 27. dubna totiž o této živé kauze BIS informoval týdeník Respekt. „Byť v textu bylo několik nepřesností, přesto obsahoval dost na to, aby případné podezřelé varoval,“ uvádí server.

Následovalo setkání šéfa BIS Michala Koudelky s policejním prezidentem Janem Švejdarem a členy sněmovního výboru pro bezpečnost. Civilní kontrarozvědka podala trestní oznámení, aby se únik prověřil. „Vzhledem k tomu, že v minulých dnech došlo k úniku části klasifikovaných informací, což negativně ovlivnilo naši práci, jsme podali trestní oznámení. Z vyšetřování plyne, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS,“ uvedl k tomu mluvčí BIS Ladislav Šticha.

V tuto chvíli tak není jasné, zda se do Česka skutečně dostaly smrtící látky. Zmíněný důstojník FSB s diplomatickým pasem však podle všeho v Česku je. Rusko však nyní nelze hnát k odpovědnosti ani žádat o vyhoštění velvyslance – neexistují důkazy o transportu jedu. 

Server Lidovky.cz následně spekuluje o tom, že anonym, který Česku přílet zpravodajce prozradil, se nyní odmlčí. „Zcela nepochopitelné se proto jeví, kdo měl zájem na medializaci. Pomineme-li BIS, jež by podala trestní oznámení sama na sebe, a šéfa policie Švejdara, který by riskoval bezpečnost chráněných politiků, o něž pečovali jeho lidé, věděl o ruském agentovi omezený okruh ústavních činitelů. Podle informací LN to byli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a šéfdiplomat Petříček. Největší podezření podle dosavadních poznatků ulpívá na resortu zahraničí,“ píše server. Česká diplomacie se k případu odmítá vyjádřit.

„O jedu informoval BIS anonym, agent evidentně přiletěl pod jménem, díky kterému ho mohli na letišti identifikovat a propojit s databází agentů FSB, a definitivní terč mu dal na záda šéf bezpečnosti ruské ambasády, kterej ho osobně vyzvednul. Z toho plyne zřejmě jen jediná jistota – Rusové tady nikoho (takhle – upr.) zabíjet nechtěli,“ poznamenal k celé věci marketér Tomáš Buzek.

„Po tomto titulku očekávám okamžitou rezignaci šéfa kontrarozvědky. Pokud je idiot, tak je nebezpečný, a pokud je takový dobytek, tak je to ještě horší!!!!“ rozčílil se exposlanec Radim Turek.

„Tak se ukazuje, že ‚muž s koženou brašnou‘ s ricinem přiletěl do Prahy ještě před tím, než byly zrušeny lety. Ale Kolář i Novotný udělali ty svoje prasárny až potom!! Takže Rusové chtěli ty idioty otrávit ještě dřív, než něco provedli. Tak jsou asi ti Rusové jasnovidci.:-) Nebo to soudruh Kundra nějak blbě vymyslel. Zdráhám se věřit tomu, že v tom nějakou roli hraje BIS. Tedy doufám. Tak blbý příběh, kdy důsledek přichází dřív než příčina, jasně ukazuje na naši mediální žumpu. Snad...,“ napsal k tomu exministr vnitra Martin Pecina. Anonym však zmiňoval pouze Novotného a Hřiba, sundání Koněvovy sochy na Kolářově Praze 6 sice proběhlo opravdu až po příjezdu agenta, zastupitelstvo však o jejím odstranění rozhodlo také již dříve.

 

„Jisté je jen to, že jde o velkou hru. Koho proti komu a především za jakým účelem? A neptám se brouků Pytlíků, kteří v tom mají jako vždy předem neomylně stoprocentně jasno...,“ napsal k případu také novinář Ladislav Henek.

Týdeník Respekt pak zítra přijde s dalšími články. Reportér Ondřej Kundra je rád, že kauza, kterou svými texty spustil, vzbudila v uplynulých týdnech mimořádný mezinárodní zájem. „Jsem rád, že téma ruských hrozeb ve světě rezonuje,“ poznamenal.

„Končí nám další týden. Další týden, kdy se tři čeští starostové musí bát o svůj život a být pod policejní ochranou ve svém vlastním městě, protože ruská zpravodajská služba představuje hrozbu pro jejich bezpečnost. To si myslí česká kontrarozvědka a policie. Jejich opatření jednomyslně podpořil bezpečnostní výbor Sněmovny, tedy dokonce i vlastizrádní komunisté i zoufalci z krajní pravice. Takže je to sakra vážná věc. Proč to pokračuje už více než měsíc? Protože Babišova vláda a Petříčkovo Ministerstvo zahraničí odmítá své občany reálně bránit. Tedy například okamžitě vyhostit ruského velvyslance a jeho zpravodajce, kteří přímo ohrožují české občany na českém území. Za posledních třicet let si takovouhle agresi Rusko proti nám nedovolilo. Teď to dělá, protože ví, že naše vláda je přidělaná z vlastizrádců na Hradě a mezi komunisty, takže kapituluje a nebrání nás. Chci žít v zemi, kde se vláda chová tvrdě a nekompromisně proti hrozbám svým občanům – protože jsme například členy nejmocnější vojenské aliance světa. Místo toho se naše diplomacie skoro Rusku omlouvá,“ poznamenal k celé věci analytik spolku Evropské hodnoty Jakub Janda s tím, že se stydí za tuhle vládu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…